Ζενίτ – Παναθηναϊκός 112-83: Τουρίστες στην Αγία Πετρούπολη (pics, vids)

O Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για 20 λεπτά στην Αγία Πετρούπολη, όμως στην επανάληψη ήταν τραγικός και γνώρισε μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας του με 112-83 από τη Ζενίτ στην εξ αναβολής 6η αγωνιστική της Euroleague. Αρνητικό ρεκόρ πόντων για τους Πράσινους και στην άμυνα.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Στους 10 σταμάτησε ο Άαρον Γουάιτ.

Έμεινε όρθιος στην τρίποντη “καταιγίδα” των Ρώσων

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση, με τους Ρώσους να σουτάρουν από την περίμετρο και να βρίσκουν νωρίς ρυθμό στο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 6/11 τρίποντα (55%), με τον Πάνγκος να έχει σημειώσει ήδη 12 πόντους, έχοντας βρει στόχο 4 φορές έξω από 6,75μ. Οι Πράσινοι έμεινα όμως “όρθιοι” και παρά το κακό ξεκίνημα.

Η Ζενίτ προηγήθηκε με 11-0 στο 3′, για να μειώσει το Τριφύλλι σε 14-7 στο 4′. Οι παίκτες του Κάτας ξεκίνησαν να ανεβάζουν ρυθμό στην επίθεση και πλησίασαν περισσότερο σε 18-14 στο 7′ και 23-22 στο 10′, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τους Ρώσους να προηγούνται με 26-22.

Ο Γουάιτ το “αντίδοτο” σε Τόμας και… γκρι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερη περιφερειακή άμυνα, είδε όμως τον Τόμας να του κάνει τη “ζημιά”, με τον Αμερικανό να σημειώνει 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Το Τριφύλλι βρήκε “αντίδοτο” στον Γουάιτ, που κυριαρχούσε πάνω από τα καλάθια, κόντρα και στα περίεργα σφυρίγματα των τριών διαιτητών όταν οι Πράσινοι μείωσαν σε “απόσταση βολής”.

Η Ζενίτ κατάφερε στο 12′ να φέρει και πάλι τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (32-24), όμως ο Παναθηναϊκός είδε τον Γουάιτ να καρφώνει κάθε μπάλα πάνω από τη στεφάνη των Ρώσων και να μειώνει σε 34-31 στο 15′. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι “γκρι”, που με τρία ανάποδα σφυρίγματα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Πασκουάλ να πάρει και πάλι προβάδισμα με 47-38 στο 20′, πριν ο Παπαπέτρου με buzzer beater στείλει τους δύο αντιπάλους στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-40.

Καταστροφικό δεκάλεπτο και ρωσικός “οίστρος”

Στην τρίτη περίοδο η Ζενίτ ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό της, όντας και η ομάδα που “καιγόταν” για τη νίκη, και με τους Ρώσους να τα “στάζουν” από παντού πήρε διαφορά που έφτασε κοντά τους 20 πόντους. Πάνγκος και Μπάρον “σκότωσαν” τον Παναθηναϊκό έξω από τα 6,75μ.

Το Τριφύλλι μείωσε στο 22′ σε 49-45, είδε όμως στη συνέχεια τους παίκτες του Πασκουάλ να “τρέχουν” ένα σερί 9-0 και να διαμορφώνουν το 61-48 στο 26′, με τους Ρώσους να βλέπουν σαν “βαρέλι” το καλάθι των Πράσινων και να φτάνουν στη διαφορά ακόμα και στο +18 (74-56) στο 29′, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 74-58.

Πλήρης παράδοση και εικόνα… τουρισμού

Η τελευταία περίοδος ήταν “εφιαλτική” για τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι “κατέρρευσαν” στο παρκέ και γνώρισαν μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας του στη διοργάνωση, αλλά και τους περισσότερους πόντους σε ένα ματς στην Euroleague, δίχως παράταση.

Η Ζενίτ έστειλε το ματς στους 20 πόντους στο 33′ (83-63), με το Τριφύλλι να μειώνει σε 84-72 στο 34′, όμως η εικόνα του στη συνέχεια να θυμίζει… τουρίστες και όχι παίκτες. Οι Ρώσοι έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +29, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 112-83.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 74-58, 112-83