Ζάλισαν τον “Δικέφαλο” οι μπέμπηδες του Παναθηναϊκού και τον… προσγείωσαν στο Europa League

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν από έναν βαθμό στην Τούμπα μετά το ισόπαλο 0-0. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους νεαρούς του Τριφυλλιού που αγωνίστηκαν και σήμερα να δείχνουν εξαιρετικό πρόσωπο για μία ακόμη φορά.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τους “πράσινους” με 3-4-3 και τον Χατζηθεοδωρίδη στη δεξιά πλευρά. Το Τριφύλλι με εξαίρεση ένα μπέρδεμα στην άμυνα στα πρώτα δευτερόλεπτα, έλεγξε το ρυθμό της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε από τον Δικέφαλο. Οι Ανουάρ και Αλεξανδρόπουλος έτρεχαν ακατάπαυστα στον άξονα κερδίζοντας συνεχώς τις μονομαχίες με περίσσιο πάθος.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού καταγράφηκε στο τέταρτο λεπτό. Ο Μπυοζούκης προσπάθησε να πιάσει στον… ύπνο τον Πασχαλάκη με μία μακρινή εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Στο 13ο λεπτό ο Ζαγαρίτης “ζάλισε” τον Ροντρίγκο, βρήκε με σέντρα τον Καμπετσή στη γωνία της μικρής περιοχής, αλλά η κεφαλιά του φορ των “πράσινων” κατέληξε λίγο άουτ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, έψαξε για το γκολ, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν εξαιρετική αμυντικά και δεν άφησε διαδρόμους στον ΠΑΟΚ. Οι “ασπρόμαυροι” προσπάθησαν κυρίως με μακρινά σουτ να νικήσουν τον Διούδη, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού ήταν για ακόμη ένα βράδυ σταθερότατος.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 53ο λεπτό, ο Μακέντα σούταρε από τη γωνία της περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ στη δεξιά του γωνία. Το πρέσινγκ των “πράσινων” έπεφτε με την πάροδο του αγώνα, με την κούραση να έρχεται φυσιολογικά και ο Δικέφαλος κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο.

Οι μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ καταγράφηκε στο 55′, όταν ο Μπίσεσβαρ αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι, πλάσαρε λίγο έξω από την εστία του Τριφυλλιού. Εν συνεχεία μόνο εκτός περιοχής δοκίμασε να βρει το γκολ ο ΠΑΟΚ, με τους Ροντρίγκο, Στοχ και Μαουρίσιο να μην μπορούν να νικήσουν τον Διούδη.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε ιδιαίτερα μετά από τις αλλαγές των προπονητών και μονάχα μια καλή φάση δημιουργήθηκε στο παιχνίδι. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Γιαννούλης σέντραρε στην περιοχή του Τριφυλλιού, η μπάλα έμεινε κοντά στα καρέ του Διούδη με λίγο… βόλεϊ, αλλά οι “πράσινοι” κατάφεραν τελικά να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Το τελευταία σφύριγμα του Σκόμινα βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό, με τον ΠΑΟΚ να χάνει έδαφος στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης και τον Παναθηναϊκό να “χαμογελά” για την παρουσία των νεαρών στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (81′ Μάτος), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Καντουρί (81′ Τσιγγάρας), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (61′ Λημνιός), Τζόλης (61′ Στοχ), Άκπομ (73′ Σβιντέρσκι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Ζαγαρίτης (80′ Σερπέζης), Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (80′ Μπεκ), Καμπετσής (65′ Χατζηγιοβάνης), Μπουζούκης (78′ Περέα), Μακέντα (80′ Κολοβός).