Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 93-78: “Άχρωμος” στο Κάουνας (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος στη Λιθουανία και γνώρισε την ήττα από τη Ζαλγκίρις με 93-78 στην 34η αγωνιστική της Euroleague. To Τριφύλλι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανεί ανταγωνιστικό και επέτρεψε στην ομάδα του Σίλερ να φτάσει άνετα στη νίκη.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους και ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, με 4/5 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 3/3 βολές. Άλλους 13 πρόσθεσε ο Μπεν Μπέντιλ, ενώ από 9 είχαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ζακ Όγκαστ.

Δεν μπήκε ποτέ στη “Zalgirio Arena”…

O Παναθηναϊκός στην εκκίνηση το αγώνα δεν μπήκε ποτέ στη “Zalgirio Arena”, με τους Πράσινους να είναι νωθροί, να μην μπορούν να βρουν εύκολα πόντους στην επίθεση και αμυντικά να έχουν πολλά προβλήματα, δεχόμενοι 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γκαρίνο να έχει τους 8 εξ αυτών.

Η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, με τους Λιθουανούς να πετυχαίνουν 5 αναπάντητους πόντους στο 2′ και τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 7-7 στο 5′. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Σίλερ “έτρεξαν” ένα σερί 12-0 μετατρέποντας στο σκορ σε 19-7 στο 9′, για να φτάσει η διαφορά στο -13 (27-14) για το Τριφύλλι  στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Νέντοβιτς και Χεζόνια τον πήραν από το “χεράκι” επιθετικά

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακό επιθετικά, με τους Νέντοβιτς με 10 πόντους και Χεζόνια με 8 να οδηγούν το Τριφύλλι στην επιστροφή στο παιχνίδι. Αμυντικά όμως οι Πράσινοι ήταν τραγικοί, έχοντας δεχτεί ήδη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 52 πόντους.

Η Ζαλγκίρις έφτασε τη διαφορά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου στους 11 πόντους (29-14 στο 11΄), όμως ο Παναθηναϊκός με τους Νέντοβιτς και Χεζόνια κατάφερε να μειώσει τους 3 (33-30) στο 14′. Ο Λεκαβίτσιους με 3 συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 39-30 στο 15′, όμως το Τριφύλλι με τον Μπέντιλ, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10 πόντους, μείωσε στους 7 (41-37) στο 17′, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους Λιθουανούς μπροστά με 52-47.

Εικόνα πρώτης περιόδου και -14

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε τον παλιό κακό του εαυτό, παρουσιάζοντας στο παρκέ την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Ζαλγκίρις να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά κενά του Τριφυλλιού και στην επιθετική δυστοκία και να ανεβάζει τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων.

Οι Λιθουανοί με σερί 14-0 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έστειλαν τη διαφορά στο +17 (66-49 στο 24′), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει. Μάλιστα η Ζαλγκίρις πλησίασε ακόμα και το +20 στο 29΄(74-56), με τον Νέντοβιτς με προσωπικές προσπάθειες στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώνει σε 74-60.

Παράδοση άνευ όρων…

Το Τριφύλλι ούτε στην τελευταίο περίοδο κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστικό στο παρκέ, με τους Λιθουανούς να κάνουν “πάρτι”στο γήπεδο και να φτάνουν τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους. Πάλευε μόνος του Νέντοβιτς, που όμως δεν είχε βοήθεια στην επίθεση.

Η Ζαλγκίρις πάτησε εκ νέου το “γκάζι” στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 79-53 στο 33′, πιάνοντας για πρώτη φορά το +21 στο 35′ (86-64). Οι Λιθουανοί έφτασαν και το +24 στο 26′ (88-64) για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με την ομάδα του Σίλερ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78