Βόλος – Παναθηναϊκός 3-1: Ολλανδικές και Ιταλικές γκάφες στο Πανθεσσαλικό

Ο απίθανος Ολλανδός διαιτητής Ντένις Χίγκλερ εφηύρε… αποβολή του Σάντσες και στέρησε από τον Παναθηναϊκό το δικαίωμα να διεκδικήσει βαθμούς στο ματς με τον Βόλο.

Οι Πράσινοι ηττήθηκαν 3-1 από τους Θεσσαλούς στην πόλη της Μαγνησίας με δύο τέρματα του Φαν Φέρτ και ένα του Ορόζ και εξαιτίας των παιδικών λαθών που έγιναν στην άμυνα τους. Τρομερές οι γκάφες του Μπρινιόλι, έχει ευθύνη στα δύο από τα τρία τέρματα, αστείο και το λάθος του Κώτσιρα στο πρώτο γκολ, ο Παλάσιος με πέναλτι πέτυχε το μοναδικό τέρμα του Παναθηναϊκού.

Οι Πράσινοι μπήκαν στο παιχνίδι με ενέργεια και θέλησαν να αποκτήσουν κυρίαρχο ρόλο, κάτι που πέτυχαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με καλή κυκλοφορία μπάλας.

Στο 4ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός απείλησε με κεφαλιά του Βέλεθ, ενώ στο 7ο λεπτό το Τριφύλλι είχε δοκάρι. Μετά από σέντρα σουτ του Παλάσιος, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Βόλου και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 19′ ο Αϊτόρ δεν μπόρεσε να σκοράρει από μακρινή απόσταση, ενώ στο 24′ ο Μακέντα απείλησε με κεφαλιά τον Κότνικ.

Στο 30ο λεπτό, οι Πράσινοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία. Ο Αϊτόρ έκανε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βόλου.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε γκολ στο 34ο λεπτό μετά από ένα απίθανο λάθος του Κώτσιρα. Ο Έλληνας μπακ γύρισε με απερισκεψία τη μπάλα στον Μπρινιόλι, ο Φαν Φερτ πρόλαβε τον Ιταλό, έκλεψε τη μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 35′, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Μετά από άστοχη έξοδο του Κότνικ, ο Μακέντα δεν μπόρεσε πεσμένος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου, ενώ στο 41′ ο Λούντκβιστ δεν κατάφερε να κερδίσει με κεφαλιά τον τερματοφύλακα του Βόλου.

Παιχνίδι υπήρξε μέχρι το 44ο λεπτό, γιατί σε εκείνο το σημείο ο Ολλανδός διαιτητής Χίγκλερ αποφάσισε να αναλάβει το ρόλο του πρωταγωνιστή και να… ανακαλύψει αποβολή του Σάντσες! Σε μια διεκδίκηση της μπάλας του Μπαριέντος με τον Σάντσες, ο Χίγκλερ έβγαλε την κόκκινη κάρτα στον Αργεντινό μπακ, στέρησε από τον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να παίξει επί ίσοις όροις το ματς και έβαλε το όνομα στην στην ιστορία των χειρότερων διαιτητικών αποφάσεων που έχουμε δει στο ελληνικό ποδόσφαιρο!

Το αριθμητικό μειονέκτημα, ουσιαστικά στέρησε από τους Πράσινους το δικαίωμα να διεκδικήσουν βαθμό ή βαθμούς στον Βόλο. Παρά την προσπάθεια που έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν ευκαιρία με τον Ρεγκατέν στο 63′ και είχαν δοκάρι με τον Τσοκάνη στο 71′. Στο 75ο λεπτό και πάλι ο Κώτσιρας έκανε λάθος και δεν απομάκρυνε τη μπάλα και τον ακολούθησαν στις γκάφες οι Βέλεθ και Μπρινιόλι, οι οποίοι αδράνησαν για να δώσουν τη δυνατότητα στον Φαν Φερτ να κάνει με κοντινό πλασέ το 2-0.

Στο 91′ ο Χατζηθεοδωρίδης κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του στην περιοχή από τον Φεράρι, ο Παλάσιος ήταν εύστοχος και μείωσε σε 2-1, ωστόσο στο 94ο λεπτό ο Μπρινιόλι έκανε άλλη μια απίθανη γκάφα με άστοχη έξοδο και ο Ορόζ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Πουρίτα (54′ Πουρίτα), Γκιουλέν, Ρομέρο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (69′ Σοάρες), Ρεγκατέν(84′ Τερεζίου) ,Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Φέρτ.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Κώτσιρας, Σχένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Βιγιαφάνιες (84΄Πέρεθ), Αϊτόρ (69′ Βιτάλ), Παλάσιος, Μακέντα (69′ Ιωαννίδης)