Βόλος – Παναθηναϊκός 1-5: Πεντάστερος στη… βολιώτικη Λεωφόρο! (vids)

Εντυπωσιακός, λαμπερός, παθιασμένος, θυελλώδης ήταν ο Παναθηναϊκός στον Βόλο, συντρίβοντας με 5-1 την τοπική ομάδα σε παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της Superleague.

Οι Πράσινοι πέτυχαν τη 10η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, δημιούργησαν ένα απίθανο ρεκόρ στην ιστορία τους στη μεγάλη κατηγορία και ενθουσίασαν τους περισσότερους από 15.000 φιλάθλους του Τριφυλλιού που βρέθηκαν στο Βόλο και έκαναν το Πανθεσσαλικό… Λεωφόρο.

Δύο γκολ σημείωσε ο Παλάσιος, από ένα τέρμα πέτυχαν οι Χουάνκαρ, Τσέριν και Σπόραρ.

Με διαφορά ήταν η καλύτερη εφετινή εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα και ένα δυνατό… μήνυμα, μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι “αιωνίων”.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Το… σύνηθες 1-4-3-3 επέλεξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς και στο εκτός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού με αντίπαλο το Βόλο. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά) και Σάντσες (δεξιά), ενώ οι Μάγκνουσον και Σχένκεφελντ ήταν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. “Εξάρι” έπαιξε ο Πέρεθ, “οκτάρι” ο Τσέριν και “δεκάρι” ο Μπερνάρ, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Βέρμπιτς (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σπόραρ (κορυφή).

Υπόθεση… Παλάσιος

Οι Πράσινοι μπήκαν με διάθεση στο γήπεδο και τον Βέρμπιτς να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Ο Σλοβένος ήταν ο πρωταγωνιστής για το Τριφύλλι στο 3ο και στο 11ο λεπτό, ενώ απείλησε εκ νέου στο 15ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Σπόραρ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 23ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο ανάγκασε τον Κλέιμαν σε σημαντική επέμβαση.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο στο παιχνίδι, δεν απειλήθηκε από το Βόλο και στο 38ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα “μαγικό” γκολ του Παλάσιος. Ο Αργεντινός έκανε το σλάλομ, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ που έκανε με εξωτερικό φάλτσο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Παλάσιος… χτύπησε και πάλι! Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, αιφνιδίασε τον Κλέιμαν και σημείωσε το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού στο Πανθεσσαλικό.

Το σόου συνεχίστηκε στο Βόλο!

Οι Πράσινοι διατήρησαν τον έλεγχο στο παιχνίδι και συνέχισαν το… πάρτι στο δεύτερο μέρος. Στο 63ο λεπτό ο Χουάνκαρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού του Βόλου και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων, ωστόσο αρχικά ο Σιδηρόπουλος ακύρωσε το γκολ μετά από υπόδειξη για οφσάιντ. Η φάση εξετάστηκε στο VAR και εκεί φάνηκε ότι δεν υπήρχε καμία παράβαση, με αποτέλεσμα να κατοχυρωθεί το τέρμα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Τριφύλλι πέτυχε και τέταρτο γκολ. Μετά από προσπάθεια και σουτ του Σπόραρ, ο Κλέιμαν έδιωξε τη μπάλα, ο Τσέριν πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έκανε το 4-0 στο… φλεγόμενο Πανθεσσαλικό.

Το πέμπτο γκολ του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι Σλοβένικη υπόθεση. Στο 76ο λεπτό ο Μπερνάρ έβγαλε υπέροχη πάσα στον Σπόραρ και ο Σλοβένος επιθετικός με δυνατό σουτ με το αριστερό έκανε το 5-0 στον Βόλο.

Στο 84′ ο Σχένκεφελντ ανέτρεψε τον Τσοκάνη στην περιοχή, ο Σιδηρόπουλος μετά από εξέταση της φάσης στο VAR έδειξε την άσπρη βούλα και ο Νοκάρ ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 5-1.

Βόλος – Παναθηναϊκός 1-5

Σκόρερ: 84′ Νοκάρ – 38′, 44′ Παλάσιος, 66′ Χουάνκαρ, 67′ Τσέριν, 78′ Σπόραρ

Κίτρινες κάρτες: Μπαριέντος, Φερνάντες – Τσέριν

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος

Βοηθοί διαιτητές: Λάζαρος Δημητριάδης, Χρυσούλα Κουρομπύλια

4ος Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (85′ Ουές), Τσοκάνης, Μπαριέντος (72′ Ματίγια), Φερνάντες (85′ Μπατόκιο), Μεθκίντα (46′ Νοκάρ), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (71′ Κούτσιας)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Σάντσες (86′ Κώτσιρας), Πέρεθ (78′ Τσόκαϊ), Μπερνάρ (86΄Γκάνεα), Τσέριν, Βέρμπιτς (69′ Κουρμπέλης), Παλάσιος, Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης)