Βόλος – Παναθηναϊκός 0-2: Και τώρα ο ΠΑΟΚ!

Με σκόρερ τους Τσέριν και Σπόραρ και τον νεαρό Βαγιαννίδη να ξεχωρίζει με την εμφάνιση του, ο Παναθηναϊκός των πολλών αλλαγών πέρασε άνετα από τον Βόλο, κέρδισε 2-0 την τοπική ομάδα και “σφράγισε” την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (3-0 το πρώτο ματς), όπου θα συναντήσει τον ΠΑΟΚ.

Ξεκούρασε βασικούς παίκτες ο Γιοβάνοβιτς, βασικός ο νεοαποκτηθείς Πούχατς, άλλο ένα παιχνίδι σε… ρηχά νερά ο Βέρμπιτς.

Το παιχνίδι

Στο 16ο λεπτό οι Πράσινοι απείλησαν για πρώτη φορά τους γηπεδούχους και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο επιθετικό κομμάτι. Μετά από υπέροχη προσπάθεια και πάσα του Βαγιαννίδη, ο Βέρμπιτς έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βόλου.

Το Τριφύλλι έχασε άλλη μια σημαντική ευκαιρία στο 28ο λεπτό. Και πάλι ο Βαγιαννίδης έκανε την προσπάθεια από τη δεξιά πτέρυγα και τη σέντρα, ο Πούχατς έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα δυνατό σουτ έκανε τους γηπεδούχους να… καρδιοχτυπήσουν.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και στο 40ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τσέριν. Ο Ιωαννίδης έκανε ωραία προσπάθεια, πέρασε και τον Κότνικ και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Τσέριν, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Τσέριν με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και το εντυπωσιακό είναι ότι όλα έχουν σημειωθεί κόντρα στον Βόλο!

Στο 43ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Τάχατου από τον Πούχατς, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης στο VAR φάνηκε ότι ο Πολωνός είχε κάνει το φάουλ εκτός περιοχής.

Χαμηλό το τέμπο στο δεύτερο μέρος και οι φάσεις λιγοστές από τις δύο ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε καλά το ματς και στο 57′ είχε μια καλή στιγμή με σουτ του Βέρμπιτς που μπλόκαρε ο Κότνικ, ενώ στο 68′ ο Μπερνάρ έκανε τη μακρινή πάσα στον Σπόραρ και ο Σλοβένος έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία για να στείλε τη μπάλα άουτ.

Στο 78ο λεπτό και μετά από εκπληκτική πάσα του Μπερνάρ με το τακουνάκι για τον Σπόραρ, έγινε η πάσα του τελευταίου στον Παλάσιος και το σουτ του Αργεντινού. Η μπάλα κόντραρε την άμυνα του Βόλου και απομακρύνθηκε στη συνέχεια από τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού ήρθε στο 80ο λεπτό. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάντσες έκανε τη γυριστή κεφαλιά και ο Σπόραρ που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ και το 2-0 για το Τριφύλλι στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 90ο λεπτό. Ο Τσόκαϊ έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Βόλος – Παναθηναϊκός 0-2

Σκόρερ: 40′ Τσέριν, 80′ Σπόραρ

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Βεργέτης (Αργολίδας). 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου). VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). ΑVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Kότνικ, Ουές, Τάχατος, Σιέλης, Ασλανίδης, Μεταξάς (66′ Ντέλετιτς), Καρτάλης, Τσιρίνος (66′ Μπαριέντος), Μεθκίδα, Γκάγκι (66′ Τσελεμπάκης), Κούτσιας (46′ Οζέγκοβιτς).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σάντσες, Πούχατς (75′ Παλάσιος), Σάρλια, Πούγγουρας, Πέρεθ (64′ Σπόραρ), Τσόκαϊ, Τσέριν, Βαγιαννίδης (82′ Κώτσιρας), Βέρμπιτς (64′ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (82′ Κουρμπέλης).