Βόλεϊ γυναικών: Να “ρεφάρει” κόντρα στον Ηλυσιακό

Έτοιμα για μάχη είναι τα “φίνα κορίτσια”, τα οποία θα αντιμετωπίσουν τον Ηλυσιακό Α.Ο το ερχόμενο Σάββατο (25/1) για τη 13η αγωνιστική της VolleyLeague γυναικών.

Πιο συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα του Τριφυλλιού από τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής με 3-0 σετ. Όσον αφορά το παιχνίδι του πρώτου γύρου, οι “πράσινες” επικράτησαν στα Ιλίσια με 3-0 σετ.

Το ματς θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το επίσημο κανάλι του Τριφυλλιού στο YouTube “Panathinaikos ΑC”, αλλά και από το Trifilara.gr!

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα του σαββατοκύριακου:

Σάββατο 25 Ιανουαρίου

Μαρκόπουλου 18.00: ΑΟ Μαρκοπούλου – ΑΣ Άρης

-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου το Μαρκόπουλο νίκησε στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ.
-Ο ΑΟΜ προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα από τον ΑΟ Θήρας.

-Ο Άρης δίνει δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στην Αθήνα, μετά το τρίποντο που πήρε στην έδρα του ΓΣ Ηλιούπολης.

Διαιτητές: Ράντσιου, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηθωμά, Ρηγόπουλος, Πεσίνογλου.

Γ. Γεννηματάς 19.00: ΑΣΠ Θέτις – ΑΟ Θήρας

-Η Θέτιδα για την 12η αγωνιστική επικράτησε του Αίαντα στον Εύοσμο με 3-0 σετ.

-Ο ΑΟ Θήρας προέρχεται από την ήττα στο τάι μπρέικ από την Κάντι Σαφχάουσεν στην Ελβετία, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «16» του Challenge Cup.
-Στον πρώτο γύρο, η ομάδα της Σαντορίνης είχε επικρατήσει με 3-1 σετ.
-O αγώνας θα μεταδοθεί σε live streaming από το κανάλι του ΑΟ Θήρας στο youtube (ΑΟ ΘΗΡΑΣ TV).

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Σταρίδας, Παρατηρητής: Βαρθαλίτης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Πατούχου.

ΔΑΚ Ευόσμου, 19.00: ΑΠΣ Αίας – ΑΟΦ Πορφύρας

-Πέντε βαθμοί χωρίζουν τον Αίαντα από τον Πορφύρα, με την ομάδα του Ευόσμου να στοχεύει στη νίκη για να μειώσει τη διαφορά από την 8η θέση.

-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Πορφύρας είχε πάρει το τρίποντο με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Παπαδόπουλος Αρ., Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Κουτσοκώστας, Μαλακίδης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Αμαρουσίου 20.00: Παναθηναϊκός ΑΟ – Ηλυσιακός ΑΟ

-Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στον Ηλυσιακό, μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τον ΠΑΟΚ.
-Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το επίσημο κανάλι του Παναθηναϊκού στο youtube (Panathinaikos ΑC).
-Στο παιχνίδι του Α’ γύρου οι «πράσινες» επικράτησαν στα Ιλίσια με 3-0 σετ.

-Ο Ηλυσιακός είναι 11ος με 5 βαθμούς.

Διαιτητές: Μαύρος, Μαυρικίδου, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Σταυρόπουλος, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Αμερικάνου.

Κυριακή 26 Ιανουαρίου

Μίκρας 17.30: ΠΑΟΚ – ΓΣ Ηλιούπολης

-Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ΓΣ Ηλιούπολης.
-Ο Δικέφαλος του Βορρά βρίσκεται στη 4η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Παναθηναϊκό και την 3η θέση.
-Για την 2η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει στην Ηλιούπολη με 3-0 σετ.

-Η Ηλιούπολη είναι στη 12η θέση της βαθμολογίας χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Κυριακόπουλος, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Κοτσικάρη, Βασδέκης, Γραμματεία: Κουμπλή.

ΔΑΚ Νάξου 19.00: Πανναξιακός ΑΟΝ – Ολυμπιακός ΣΦΠ

-Στην 4η θέση της βαθμολογίας είναι ο Πανναξιακός με 24 βαθμούς, όσους και ο ΠΑΟΚ αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία.
-Ο αγώνας θα είναι διαθέσιμος μέσω live streaming από τον λογαριασμό του Πανναξιακού στο youtube (ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ)

-Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από την Σιβηρία, όπου επικράτησε με 3-1 σετ της Γενισέι Κράσνογιαρσκ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «16« του Challenge Cup.
-Οι «ερυθρόλευκες» είναι αήττητες στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκονται στη κορυφή της βαθμολογίας με 33 βαθμούς.
-Στο ματς του Α’ γύρου ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανναξιακό με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.