Βόλεϊ γυναικών: Με το “δεξί” στο “σπίτι” τους

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague, φτάνοντας στην πρώτη νίκη στη φετινή σεζόν στην πρεμιέρα στις εντός έδρας αναμετρήσεις.

Οι “πράσινες” ξεκίνησαν με αρκετά λάθη στην υποδοχή και άργησαν να βρούνε ρυθμό με αποτέλεσμα στο 1ο σετ να έχουν μείνει πίσω στο σκορ. Από την μέση και μετά περίπου του πρώτου σετ ανασυγκροτήθηκαν και δεν άφησαν περιθώρια στον Ηλυσιακό να αντιδράσει στο πρώτο σετ.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν και στο δεύτερο σετ. Κάποια μικρά λάθη χάρισαν πόντους στον αντίπαλο αλλά τα “φίνα κορίτσια” πίεσαν με αποτέλεσμα να το κατακτήσουν. Ακολούθησαν την ίδια τακτική στο τρίτο και τελευταίο σετ του αποψινού αγώνα και έτσι οι “πράσινες” πέρασαν σαν αέρας σε σχέση με την εικόνα που έδειξαν στη Θεσσαλονίκη.

Η Σάντσες και η Μεταξά ήταν αυτές που στήριξαν αρκετά την προσπάθεια της ομάδας σήμερα με μια ολοκληρωμένη εικόνα στα σερβίς, τα καρφιά αλλά και την άμυνα τους.

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-15, 25-16).

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 16 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 6 (6/15 επ., 55% υπ. – 36% άριστες), Κοσμά 8 (5/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 άσσος), Χαντάβα 11 (8/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 39% άριστες), Μεταξά 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σάντσεζ 14 (12/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Κασδοβασίλη, Πασσιά, Τσιτσιγιάννη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Μπουτσουρής): Παγωμένου 4 (4/22 επ., 42% υπ. – 27% άριστες), Σάντε 1 (1/3 επ.), Μπέμπη 4 (4/22 επ.), Μασούρα, Αθανασοπούλου 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 8% άριστες), Τσιάκουλα 5 (5 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 55% υπ. – 45% άριστες).