Βόλεϊ γυναικών: Με ανατροπή 3-1 τον Αίαντα Εύοσμου τα “φίνα κορίτσια”

Ο Παναθηναϊκός πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Αιάντα Εύοσμου με 3-1. Τα “φίνα κορίτσια” κατάφεραν να φτάσουν στην τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League, παρότι έχασαν το πρώτο σετ.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη θα επιστρέψει στην βάση της χαρούμενη και με 3 ακόμα πόντους για να ανέβουν ψηλά στην βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες έδειξαν πάθος και θέληση για την νίκη από το πρώτο κιόλας σετ, όπου αναδείχθηκε νικητής ο Αίας (25-19). O Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και να καλύψει έδαφος, όμως η ομάδα του Εύοσμου έδειξε πιο σίγουρη στην αρχή του αγώνα και έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός “πάτησε” καλύτερα στα πόδια του, όμως οι ομάδες και πάλι βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ. Το Τριφύλλι όμως κατάφερε να πάρει διαφορά στα μέσα του σετ και να το κατακτήσει (16-25).

Η έναρξη του τρίτου σετ ξεκίνησε πάλι με τις δύο ομάδες να παλεύουν με την ίδια θέληση για την νίκη και έφταναν αρκετά κοντά στο σκορ καθ’όλη την διάρκεια. Το Τριφύλλι, όμως έδειξε περισσότερο πάθος και έφερε το ματς στο 1-2 σετ (22-25).

Το 4ο και τελευταίο σετ ήταν το πιο δύσκολο από όλα, καθώς οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του. Τα “φίνα κορίτσια” κατάφεραν και τελειώσαν το παιχνίδι με σκορ 20-25, φτάνοντας σε μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της VolleyLeague.

Τα σετ του αγώνα: 25-19, 16-25, 22-25, 20-25.