Βόλεϊ: “Άλωσε” τη “ζούγκλα” με επική ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός δεν “μάσησε” στη “ζούγκλα” του Ρέντη και “άλωσε” το κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” με 3-2, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ. Οι “πράσινοι” θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 στο δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στον Άγιο Θωμά για να φτάσει στον τίτλο. Κορυφαίοι για το Τριφύλλι οι Αλέξανδρος Ράπτης και Σάσα Στάροβιτς.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-2, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Φίνγκερ. Όμως από κει και μετά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ένα σερί να μειώσει σε 15-13, με τους Τσάτσις, Στάροβιτς και Ρανγκελ να έχουν εξαιρετικούς πρώτους χρόνους. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν άμεση αντίδραση και εκ νέου κατάφεραν να έχουν μια διαφορά 4 πόντων (18-14 και 21-17). Η υποδοχή των “πρασίνων” δεν λειτούργησε και παρά την προσπάθεια των Ζήση και Τσάτσιτς το πρώτο σετ πήγε στην ομάδα του Πειραιά με σκορ 25-21.

Εν αντιθέσει με το πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο 2ο. Ο Ανδρεόπουλος έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 2-3, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία με 6-4, καθώς είχε τους Φίνγκερ και Γκέργκι σε μεγάλη μέρα. Ο Ανδρεόπουλος ήταν πολύ καλός και ο Στάροβιτς έφερε το ματς στα ίσα (11-11), αλλά οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 και πήραν το προβάδισμα με 14-11. Ο Γκέργκι έκανε μεγάλη ζημιά, κυρίως με το σερβίς του και κρατούσαν την πρωτοκαθεδρία. Από την άλλη το Τριφύλλι προσπαθούσε να μπει στο σετ (17-15), αλλά σε κρίσιμο σημείο οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 4 (22-18) και έτσι και το δεύτερο σετ έληξε με το σκορ στο 25-21.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο 3ο σετ να πάρει τα ηνία (4-5), με τον Ράπτη να πρωταγωνιστεί, αλλά τα λάθος σερβίς των “πρασίνων” κρατούσαν τον Ολυμπιακό στο σετ. Μάλιστα οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με 8-6, αλλά το Τριφύλλι έφερε το ματς στα ίσα (9-9), και για πρώτη φορά κατάφεραν να “ξεφύγουν” με 4 (11-15) και είχαν πάρει την απαραίτητη ψυχολογία. Σε κρίσιμο σημείο το Τριφύλλι πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα με +5 (14-19) και ήταν πολύ κοντά στη μείωση των σετ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-20, τρέχοντας ένα σερί 4-1 και έφεραν το ματς στα ίσα (22-22), όπου ήρθε από το σερβίς του Ολυμπιακού, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και μείωσε στα σετ με σκορ 23-25.

Ακριβώς με το ίδιο τέμπο άρχισαν οι “πράσινοι” το 4ο σετ και ήταν μπροστά με 1-3. Όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε (4-4) με το μπλοκ του και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το προβάδισμα με 9-7, αλλά δύο άσοι του Τσάτσιτς έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 9-10. Παρόλα αυτά ο Χουσάι με προσωπικές επιθέσεις έκανε το 13-11, αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς στο πόντο (18-17) και ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα. Το Τριφύλλι έφερε το ματς στα ίσα (21-21), αλλά στο κρίσιμο σημείο οι Παντελέων και Στάροβιτς σημάδεψαν σωστά και έφεραν το ματς στα ίσα (24-26) και η αναμέτρηση κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Πλέον τα πράγματα πήγαν στην κόψη του ξυραφιού. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 5-3 με δύο σερί πόντους από τον Γκέργκι, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Εκεί μίλησε ο Ράπτης, ο οποίος με 3 σερί άσος και έκανε το 7-10, αλλά με ένα 2-0 των “ερυθρολεύκων” μείωσε στον πόντο (9-10). Όμως οι Ράνγκελ και Στάροβιτς το πήραν πάνω τους και έτσι πήρε ένα μεγάλο διπλό με 10-15, κάνοντας ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ, καθώς από το 2-0, το έκανε 2-3 και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του League Cup.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.