Τζουάννης blog: Γκολ από τερματοφύλακα βρε μάγκες;

Αυτό που λένε ότι “τα έχουμε δει όλα”, πλέον ισχύει και στην περίπτωση του Παναθηναϊκού. Το μόνο που δεν είχαμε δει μέχρι τώρα σε αυτή την – αρκετά δύσκολη – δεκαετία ήταν να σκοράρει και τερματοφύλακας απέναντι στο Τριφύλλι. Οι Πράσινοι έχουν δεχθεί γκολ με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο τα τελευταία χρόνια. Από τα 50 μέτρα κάτι τρομερά “Hail Mary”, κεφαλιές που δεν μπαίνουν ούτε στο… FIFA, σέντρες από το πουθενά, σουτ στην κίνηση από το… σπίτι του αντίπαλου. Ε, μετά από αυτό που έγινε στην Τρίπολη, οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού – κυριολεκτικά – τα έχουν δει όλα!

Πως γίνεται το 2-0 να γίνεται 2-2 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με… σουτ του αντίπαλου τερματοφύλακα; Πως γίνεται ο Παναθηναϊκός να χάνει τη νίκη μέσα από τα χέρια του;

Αρχικά όλα γίνονται στο ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα όταν έχεις πίστη και ακόμα περισσότερο όταν ο αντίπαλος σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Ο Χουάνκαρ υποστήριξε ότι δεν υπήρξε εντολή για… οπισθοχώρηση και δεν υπάρχει κανένας λόγος για να μην τον πιστέψουμε. Το θέμα δεν είναι ότι ο Μπόλονι δεν έδωσε εντολή μαζικής άμυνας στους παίκτες του, αλλά ότι στο διάστημα που βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού έχει διδάξει μόνο ένα πράγμα. Πως να αμύνονται και να υπερασπίζονται ένα αποτέλεσμα, όχι πως να το κερδίζουν με στρωτό ποδόσφαιρο. Και αυτή η νοοτροπία έχει πλέον μπολιαστεί στο μυαλό των ποδοσφαιριστών.

Η φιλοσοφία του αντι-ποδόσφαιρου είναι δύσκολο να… αποβληθεί μέσα σε δύο παιχνίδια, ενώ τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα όταν δεν υπάρχει και βοήθεια από τον πάγκο. Γιατί σε άλλο ένα ματς ο Μπόλονι δεν έκανε τα… αυτονόητα και άφησε “μόνη” της την ομάδα του – και “γυμνή” από ένα σημείο και μετά – σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα. Αποτυχημένες αποφάσεις, κακές επιλογές στις αλλαγές και μια άνευ όρων παράδοση στο πλάνο της αντίπαλης ομάδας.

Ούτε πρόστιμα, ούτε κατσάδες χρειάζονται ο προπονητής και οι παίκτες του Παναθηναϊκού για όσα έγιναν στην Τρίπολη. Η μεγαλύτερη τιμωρία τους είναι να δουν 20 φορές τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα, μήπως και καταλάβουν την κάκιστη αγωνιστική τους συμπεριφορά. Την ανεπίτρεπτη – για το επίπεδο του Παναθηναϊκού – εικόνα που είχε το Τριφύλλι στην Τρίπολη. Το “χαρακίρι” που έγινε στην πρεμιέρα των πλέι οφ, το οποίο μπορεί να κοστίσει ακόμα και την ευρωπαϊκή έξοδο…