ΤΣΣΚΑ – Παναθηναϊκός 97-77: “Πληγώθηκε” από την άμυνα

EUROLEAGUE 2021-2022 / ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ΤΣΣΚΑ και στην ανωτερότητα των Ρώσων και ηττήθηκε στη Μόσχα με 97-77 από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, σε παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της Euroleague. “Αγκάθι” για τους Πράσινους η άμυνα τους, καθώς και η απίθανη ευστοχία των γηπεδούχων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με ποσοστό 64% στα τρίποντα!

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον Σβεντ σε… κέφια, προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 31-22, ενώ η αδυναμία του Παναθηναϊκού στην άμυνα και η ευστοχία των Ρώσων έξω από τη γραμμή του τριπόντου έφερε τη διαφορά στο +15 για τους Μοσχοβίτες στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (53-38).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει αμυντικές λύσεις, ενώ το λάθος του Πρίφτη να αφήσει σε αρκετές περιπτώσεις μόνο του τον Αντόνοφ… στοίχισε στο Τριφύλλι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε επιθετική άμυνα και “ροκάνισε” τη διαφορά στους 14 πόντους, ωστόσο οι Ρώσοι βρήκαν επιθετικά τις λύσεις και κατάφεραν να πάρουν μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόερ των Πράσινων ο Οκάρο Γουάιτ (19 πόντοι), εξαιρετικό παιχνίδι ο Παπαγιάννης (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), 15 πόντους σε 16 λεπτά σημείωσε ο ορεξάτος Έβανς.

Απίθανο το ποσοστό των Ρώσων στο τρίποντο με 50% στα τρίποντα και 1005 στις βολές, Σβεντ με 17 πόντους, αλλά και οι Αντόνοφ (16 πόντοι), Μιλουτίνοφ (9 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.