ΤΣΣΚΑ – Παναθηναϊκός 93-86: Φινάλε με ήττα για το Τριφύλλι (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον φετινό του “εφιάλτη” στην Euroleague, γνωρίζοντας την ήττα από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα με 93-86 στην εξ αναβολής 25η αγωνιστική της διοργάνωσης. Εμφανώς βελτιωμένοι οι Πράσινοι σε σχέση με το ματς κόντρα στη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Χρονιά που θα ξεχαστεί γρήγορα για το Τριφύλλι.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κωνσταντίνος Μήτογλου (12 π.), Σέλβιν Μακ (12 π., 7 ασ.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (11 π.), Νεμάνια Νέντοβιτς (10 π.) και Άαρον Γουάιτ (10 π.).

Τον “σκότωσε” ο Βόιτμαν

Ο Παναθηναϊκός στην έναρξη του παιχνιδιού κόντρα στην ΤΣΣΚΑ δεν είχε καμία σχέση με την αντίστοιχη απέναντι στη Ζενίτ, με τους Πράσινους να μπαίνουν συγκεντρωμένοι στο παρκέ, αλλά να βλέπουν το Βόιτμαν με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο να κάνει τη διαφορά για τους Ρώσους.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο μέχρι το 4΄, με την ΤΣΣΚΑ να καταφέρνει στο 5′ να προηγηθεί με 11-7, όμως το Τριφύλλι να ισοφαρίζει άμεσα σε 11-7 στο 6′. Η συνέχεια άνηκε στον Βόιτμαν που με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στους Ρώσους με 25-17 στο 10′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τος Μοσχοβίτες να είναι μπροστά με 27-19.

Του στοίχισε ένα “νεκρό” δίλεπτο

Ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο βρήκε λύση στο πρόβλημα του Βόιτμαν, αλλά ένα “νεκρό” δίλεπτο και συνεχόμενα λάθη που τα τιμωρούσαν οι Ρώσοι στον αιφνιδιασμό, έφεραν τη διαφορά ακόμα και στο +16, με τους Πράσινους να ανεβάζουν ρυθμό στο τέλος του ημιχρόνου και να κλείνουν την ψαλίδα.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 31-20 στο 12′, ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς, όμως το Τριφύλλι κατάφερε να μειώσει σε 36-31 στο 15′. Στη συνέχεια οι Πράσινοι έκαναν λάθη και οι Μοσχοβίτες “έτρεξαν” ένα σερί 13-2, μετατρέποντας στο σκορ σε 49-33, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με ένα δικό του 6-0, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 49-39.

Ανήμπορος να πλησιάσει στο σκορ

Το Τριφύλλι σχεδόν σε όλη την τρίτη περίοδο ήταν πίσω με 10 πόντους, δείχνοντας ανήμπορο να μειώνει τη διαφορά και να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ κρατούσε με ευκολία τον Παναθηναϊκό μακριά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της.

Οι Πράσινοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ στο 24′ σε 54-47, όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι Πράσινοι ήταν σε διαφορά κάτω των 10 πόντων. Οι Ρώσοι έστειλαν στο 25΄ το ματς και πάλι στο +11 (58-47) και 26 σε 63-51, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 74-61, χάρη σε τρίποντο του Κλάιμπερν στην εκπνοή.

Προσπάθησε για την επιστροφή αλλά δεν τα κατάφερε

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει απειλητικά την ΤΣΣΚΑ, τα κατάφερε, όμως οι κακές επιθετικές επιλογές του στέρησαν τη δυνατότητα να φύγει από τη Μόσχα με ένα “διπλό” στο φινάλε των υποχρεώσεών του στη φετινή Euroleague.

Οι Πράσινοι μείωσαν σε 79-73 στο 33′, όμως οι παίκτες του Ιτούδη απάντησαν άμεσα και προηγήθηκαν και πάλι με +11 (85-73) στο 35′, “τρέχοντας” ένα σερί 6-0. Το Τριφύλλι δεν το έβαλε κάτω και στο 39′ πλησίασε σε 91-86, είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, όμως δεν τα κατάφερε και η ΤΣΣΚΑ έφτασε στη νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86