Μπάσκετ γυναικών: Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τις “πράσινες αμαζόνες”

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα 70-52 του Σπόρτινγκ με κορυφαία την Ρίντ στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” πραγματοποιώντας την 10η νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του Παναθηναϊκού ποιοτικά, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη χάρη στην αμυντική του λειτουργία στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι “πράσινες” δυσκολεύτηκαν πολύ στο να βρουν σκορ, όπως φαίνεται και από τους μόλις 9 πόντους που κατάφεραν να σκοράρουν σε εκείνο το διάστημα. Χάρη στην αστοχία του Σπόρτινγκ, έμειναν στο παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο, με την Ριντ να δίνει το “σύνθημα”, κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά “κεφάλι” στην αναμέτρηση και πήγαν στα αποδυτήρια με προηγούμενες με ένα πόντο και συγκεκριμένα 28-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαν την άμυνα τους και με την Τσάστιτι Ριντ να συνεχίζει να “κουβαλάει”  έχοντας τις Καλαμπάκου, Μακέι ως συμπαραστάτες,  έστειλαν την διαφορά σε διψήφια σκέλη, δείχνοντας πως μπορούν να υπερασπιστούν την έδρα τους για ακόμη μια φορά, μιας και ο Σπόρτιμγκ έβρισε σκορ κυρίως μέσα από τις βολές του. Έτσι, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενες με 43-34.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Με την Καλαμπάκου να ευστοχεί σε ένα τρίποντο από την πρώτη επίθεση της περιόδου, το Τριφύλλι πήρε την απαραίτητη ώθηση και ψυχολογία και έστειλε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, κάνοντας έτσι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού διαδικαστικά, με το σκορ να σταματάει στους 18 πόντους και το 70-52.

Δεκάλεπτα: 9-15, 28-27, 43-34, 70-52.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Μαυράκη 2, Μούλη 4, Καλαμπάκου 12(4), Καρακασίδου, Πολίτη, Δίελα 3(1), Μακέι 20(1), Κούκη, Τάνσταλ 6.

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Κοίλια 2, Γούναρη 11(2), Σαλιάι 3, Ιωαννίδου, Ανωγειανάκη 6, Φλώρου, Κουγιανου 1, Ρέιμερ 17, Κόστοβιτς 12(1).