Tρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε χθες (18/10) ισόπαλος 2-2 με τον ΟΦΗ, χάρη στο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μάλιστα αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία του Τριφυλλιού στο “Γεντί Κουλέ” και η πέμπτη στα τελευταία 7 παιχνίδια.

Οι δύο προηγούμενες ισόπαλες αναμετρήσεις επί Κρητικού εδάφους, έλαβαν χώρα για την κανονική διάρκεια του  πρωταθλήματος της περσινής σεζόν και τα play off αντίστοιχα. Αρχικά οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες στις 18 Δεκεμβρίου 2019 για την 15η αγωνιστική, με το τελικό σκορ να είναι  1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φιγκεϊρέδο στο 67′,με τον Μακέντα να ισοφαρίζει χάρη σε εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι στο 83′.

Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι διασταύρωσαν εκ νέου τα ξίφη τους στις 27 Ιουνίου 2020 για την 4η αγωνιστική των play off. Eν τέλη το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό το παιχνίδι ακυρώθηκε λανθασμένα στο 85′ γκολ του Καμπετσή για επιθετικό  φάουλ του Περεά.

Τέλος να αναφέρουμε ότι τόσο στο χθεσινό παιχνίδι όσο και σε αυτό της 18ης Δεκεμβρίου του 2019, το Τριφύλλι κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Μακέντα. Βέβαια στη μία περίπτωση σκόραρε ενώ χθες δεν τα κατάφερε. Επίσης  και στα τρία παιχνίδια οι “πράσινοι” έχουν σκοράρει μετά το 80′, με την διαφορά να έγκειται ότι στην αναμέτρηση της 27ης Ιουνίου το γκολ του Καμπετσή ακυρώθηκε.