«Τριφύλλι» Γκραν Γκινιόλ και άχαστο μετά το 70′

Ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει να πετύχει κάτι πολύ ιδιαίτερο μέσα στο 2021. Είναι ο αντίπαλος που θα μετατρέψει το κάθε παιχνίδι σε “Γκραν Γκινιόλ”, ανεξάρτητου αποτελέσματος. Και δώσει άρωμα… Χιτσκοκ στο φινάλε, ενίοτε με αίσιο τέλος!.

Συγκεκριμένα, κόντρα στον ΠΑΟΚ, βρήκε και πάλι δίχτυα στα τελευταία λεπτά και επιβεβαίωσε πως, την τρέχουσα χρονιά, σε σχεδόν όλα τα ματς μπαίνουν γκολ μετά το 70′.

Αυτή τη φορά, με τα γκολ των Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ, το “τριφύλλι” κατάφερε να επικρατήσει με 3-0, όμως μέχρι το 79′, το σκορ ήταν στο εύθραυστο 1-0. Από εκεί και πέρα, εκτός από αυτό το παιχνίδι, έχει συμβεί άλλες επτά φορές.

Πιο αναλυτικά, κόντρα σε Λάρισα και ΟΦΗ, οι Πράσινοι “τελείωσαν” τη νίκη στο 94ο και 86ο λεπτό αντίστοιχα. Μέχρι τότε, η νίκη δεν είχε κλειδώσει, με αποτέλεσμα να υπάρξει άγχος και πίεση στην ομάδα του Μπόλονι.

Ακολούθησε η αναμέτρηση στο Περιστέρι, κόντρα στον Ατρόμητο, όπου το σκορ ήταν 2-2 μέχρι το 84ο λεπτό. Εκεί, ο Γιουνούς Σανκαρέ, με το παρθενικό του γκολ στα πράσινα, έκανε το 2-3 και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε σκοράρει και κόντρα στον Ολυμπιακό, στο 73ο λεπτό για κάνει το 2-0 και να μετατρέψει το τέρμα του Ελ Αραμπί στο 82ο λεπτό, ως απλή μείωση.

Στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, ο Λιβάι Γκαρσία ισοφάρισε στο 73ο λεπτό, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ένωση. Το απίστευτο σερί, συνεχίστηκε και με τον ΠΑΟΚ, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Το “τριφύλλι” αντέγραψε το ντέρμπι των “αιωνίων”, καθώς μέχρι το 82ο λεπτό, το σκορ ήταν 1-0. Ο Φώτης Ιωαννίδης πέτυχε το 2-0 όμως δύο λεπτά αργότερα, ο Κρμέντσικ μείωσε σε 2-1, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Τέλος, στην πρεμιέρα των play-off, ο Αστέρας Τρίπολης, αν και πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με δύο γκολ στο 89ο και 97ο λεπτό. Αξιοσημείωτο σε όλα αυτά, είναι πως ο Παναθηναϊκός δεν έχει χάσει σε κανένα ματς που μπήκε γκολ μετά το 70′.