Τριάρα σημαίνει… νίκη (vid)

Το στυλ παιχνιδιού του Λάζλο Μπόλονι έχει κυρίως αμυντικούς μηχανισμούς. Το έχουμε αντιληφθεί, πλέον και τα στατιστικά το αποδεικνύουν περίτρανα οι αριθμοί εκτός από την εικόνα στο μάτι.

Ο Παναθηναϊκός δεν δημιουργεί πολλές τελικές προσπάθειες, ωστόσο καταφέρνει να είναι αποτελεσματικός και να κερδίζει τα παιχνίδια ή τουλάχιστον να μην χάνει, όντας αρκετά κυνικός!

Από την άλλη, κάθε φορά που οι Πράσινοι αποφασίζουν να εκμεταλλευτούν τις αντίπαλες αμυντικές αδυναμίες και να ξεφύγουν από το ένα ή τα δύο γκολ, μετρούν μόνο νίκες. Συγκεκριμένα, το “τριφύλλι” έχει πετύχει μόλις δύο φορές τρία τέρματα σε ένα ματς.

Αμφότερες έχουν προσφέρει τρίποντο στην ομάδα του Μπόλονι. Η πρώτη φορά, έγινε με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Με το σκορ στο 2-2, ο Γιουνούς Σανκαρέ, με το παρθενικό του γκολ στα πράσινα, έκανε το 2-3 και χάρισε το διπλό στον Παναθηναϊκό.

Έπρεπε να φτάσουμε στην δεύτερη αγωνιστική των play-off για να επαναληφθεί. Αυτή τη φορά, κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με διαφορετικές συνθήκες ωστόσο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 μέχρι το 79ο λεπτό, ο Λούκας Βιγιαφάνιες έκανε το 2-0 και πλέον όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ένα ματς σαν της κανονικής περιόδου (2-1 με μείωση στο 84ο λεπτό).

Αυτή τη φορά, όμως, η ομάδα του Μπόλονι αποφάσισε να τελειώσει το ματς. Με ιδανική αντεπίθεση, ο Αϊτόρ έγραψε το τελικό 3-0 και ο Παναθηναϊκός πέτυχε την δεύτερη τριάρα του μέσα στη σεζόν και παράλληλα έκανε το 2/2.