Τον “πλήγωσε” το νωθρό αμυντικό ξεκίνημα

Για ακόμη ένα ματς, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αμυντική του αδράνεια σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, αν και η διαφορά των 18 πόντων που κατάφερε να επικρατήσει η Ρεάλ δεν αντιπροσώπευσε σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Οι “πράσινοι” ήταν ανταγωνιστικοί για 28 περίπου λεπτά παρουσιάζοντας έτσι μια εικόνα που πολλοί θα πίστευαν ότι μπορεί να πάρει πολλά από μία αφιλόξενη έδρα.

Δυστυχώς, η μεγάλη… πληγή του φετινού Παναθηναϊκού (η άμυνα) στάθηκε εμπόδιο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς οι “πράσινοι” μπήκαν πολύ υποτονικά και καθόλου συγκεντρωμένοι στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να δεχθεί εύκολα καλάθια από τους Ταβάρες, Καμπάτσο και Ντεκ, οι οποίοι έχτισαν και το σκορ (27-16) του πρώτου, “καταστροφικού” για το Τριφύλλι, δεκαλέπτου.

Τα 6 λάθη που υπέπεσε η ομάδα του Ρικ Πιτίνο στο δεκάλεπτο αυτό αλλά και το κακό αμυντικό ξεκίνημα, έδωσε τη δυνατότητα στη Ρεάλ να επιβάλει τον ρυθμό της και παρά την σπουδαία προσπάθεια του Παναθηναϊκού στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, οι Μαδριλένοι δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη με 96-78, διευρύνοντας την διαφορά στο φινάλε.