Τον κατέβαλε η κούραση

Την κούραση του Λιγκ Καπ πλήρωσε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” δεν άντεξαν στην πίεση της Κηφισιάς και η ήττα με 1-3 σετ (25-27, 25-18, 22-25, 23-25), καθώς έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα και στην υποδοχή και αυτό το εκμεταλλεύθηκε η ομάδα των βορείων προαστίων και πήρε το διπλό στον “Άγιο Θωμά”.

Με αυτήν την ήττα το Τριφύλλι έπεσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley league των Ανδρών και αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ράνγκελ, ενώ μικρό χρόνο συμμετοχής είχε ο Ράπτης, ο οποίος δεν ξεπέρασε τον πυρετό, ενώ με ίωση ήταν και ο Πελεκούδας, αλλά “έσφιξε” τα δόντια και έπαιξε.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα (10-5), αλλά από κει και μετά η Κηφισιά πήρε τα ηνία του σετ. Με μια αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-16. Παρόλα αυτά οι “πράσινοι” επανέκαμψαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 21-18 και ήταν πολύ κοντά στο να κάνει το 1-0. Όμως η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισαν σε 22-22 και εκεί το σετ έγινε θρίλερ και έτσι το πήραν το σετ με 25-27.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται μαζί στο σκορ στο 8-8. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «μπλε» και πήρε προβάδισμα τριών πόντων 11-8. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» και έφτασαν στο +5 (18-13) με επίθεση του Ανδρεόπουλου. Η Κηφισιά προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός σε επίθεση και μπλοκ και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18, για να το κατακτήσει με πέναλτι του Γιάκομπσεν 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες δυνάμεις έκαναν την διαφορά από το 3ο σετ. Με καλό σερβίς και μπλοκ προηγήθηκαν με 8-6. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε 10-10 με τον Ράπτη που ξεκίνησε βασικός μόνο στο 3ο σετ, ενώ στην εξέλιξη του σετ άουτ επίθεση του Σπυριούνη έφερε το «τριφύλλι» μπροστά με 12-11. Και πάλι η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε «πείσμα» και μπήκε σε θέση «οδηγού» 15-14 με επίθεση του Ντε Πρα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το σημείο που για την Κηφισιά πέρασε στο σερβίς ο Ντε Πρα. Με δύο άσους έφερε την Κηφισιά στο +3 (22-19) ανατρέποντας τις ισορροπίες στο σετ. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 μετά από επίθεση του Μπατατζίμ, με τον Βριζιλιάνο να το τελειώνει με 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά και ισχυρό σερβίς προηγήθηκαν νωρίς με 4-1, όμως οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισαν 4-4. Μέχρι το 10-10 οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, όμως ο Μπατατζίμ με συνεχόμενους πόντους και μπλοκ από τον Μπάση έφεραν την Κηφισιά στο +4 (14-10). Η Κηφισιά ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση και με τον Μπάση προηγήθηκε 19-14. Οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22 με επίθεση του Μπατατζίμ. Ο Στάροβιτς «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ντε Πρα έδωσε τη νίκη στην Κηφισιά με 25-23.

Τα σετ: 25-27, 25-18, 22-25, 23-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 17π. (14/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 24%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/24επ., 1 μπλοκ 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 6 (5/13επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 24%αρ.), Πανταλέων 9 (5/6επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 60%υπ., 20%αρ.), Ρουσσόπουλος, Ράπτης 3 (3/14επ., 20%υπ., 20%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (2 μπλοκ), Κάιο 26 (19/37επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Μπάσης 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (13/25επ., 1 άσσος, 89%υπ., 39%αρ.), Μπατατζίμ 28 (26/40επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 48%αρ.), Μπάιερς 5 (4/5επ., 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 71%υπ., 39%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσης, Μελές.