Το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο της σεζόν κόντρα σε Αρμάνι

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής από το Mediolanum Forum με 77-80 έναντι της Αρμάνι Μιλάνο, πραγματοποιώντας το πιο παραγωγικό και το πιο… εύστοχο δεύτερο ημίχρονο από το ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα παρουσίαζε στην πλειοψηφία των αγώνων δύο διαφορετικές αποδόσεις. Μια καλή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και μια μέτρια, ή και κακή στο δεύτερο μισό των προηγούμενων αναμετρήσεων.

Στα 10 ματς που προηγήθηκαν της Αρμάνι, είχαν ηττηθεί σε πέντε περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο, μία φορά ήταν ισοπάλο ενώ τις υπόλοιπες τέσσερις αναμετρήσεις η διαφορά υπέρ του ήταν οριακή, με καλύτερη τιμή το +7 στο παιχνίδι με την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ.

Στο Μιλάνο όμως έδειξε τον “καλύτερο εαυτό” του, πραγματοποιώντας το αποδοτικότερο δεύτερο ημίχρονο της φετινής σεζόν! Το σκορ ήταν 50-35 και σε εκτός έδρας αγώνα, πράγμα που σημαίνει ότι το +15 στο δεύτερο μισό του ματς ισοδυναμεί με την καλύτερη επίδοση της φετινής σεζόν. Αυτό γιατί, το 47,3% του α’ ημιχρόνου στα δίποντα με 9/19 έγινε 70,5% στο β’ ημίχρονο με 12/17 σ’ εκείνο το διάστημα! Ακόμα, το 27,2% στα τρίποντα με 3/11 έγινε 60% με 6/10 στο δεύτερο μισό του ματς. Επιπλέον είχε και 8/12 βολές έναντι 3/4 από το πρώτο ημίχρονο.

Επιπρόσθετα, ο Παναθηναϊκός πέρα από εύστοχος υπερίσχυσε και στα ριμπάουντ έναντι της Αρμάνι (18 έναντι 12), ενώ είχε καλύτερη δημιουργία σε σχέση με το πρώτο μισό του ματς (11 ασίστ στο β’ ημίχρονο, επτά στο πρώτο) και υπέπεσε σε μόλις 3 λάθη ενώ είχε 7 μετά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα.