Το ίδιο βιολί στο τελευταίο τέταρτο (vids)

Τι κοινό έχουν οι τρεις συνεχόμενες ήττες του Παναθηναϊκού στη Super League με Αστέρα Τρίπολης, ΟΦΗ και ΠΑΟΚ;

Τα πράγματα είναι απλά. Οι «Πράσινοι» έχουν δεχτεί τα πέντε από τα έξι γκολ τους στο χρονικό διάστημα 75 με 90. Οι παίκτες της ομάδας εμφανίζουν μία ηττοπάθεια στα τελευταία λεπτά των τριών προηγούμενων αγώνων. Λες και λένε στον αντίπαλο: «Έλα βάλε μας γκολ».

Με τον Αστέρα, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, που έλαβε χώρα στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός είδε τον αντίπαλό του να μένει με δέκα παίκτες, ωστόσο το σύνολο του Γιοβάνοβιτς, όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική πλειοψηφία του, αλλά δέχτηκε και γκολ (όπως αυτό ήρθε) και στο τέλος έχασε.

Στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στην Κρήτη, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν την εκπνοή του ματς. Μπορεί να παίζει με δέκα μετά την κόκκινη στον Βιγιαφάνιες, όμως φαίνεται ότι οι «Πράσινοι» δεν μπορούν να κρατήσουν περαιτέρω το υπέρ τους αποτέλεσμα και χάνουν στο τέλος με 3-2.

Τέλος, στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και πάλι το ίδιο… βιολί. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 μέχρι το 77′, αλλά η εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας «μαρτυρούσε» ότι αποτελεί θέμα χρόνου ο Δικέφαλος του Βορρά να βρει κάποιο τέρμα. Έτσι κι έγινε. Τελικό αποτέλεσμα ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1…