Το ίδιο βιολί… μετά το 60′ και στα Play Off (vids)

Μια ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός «πληγώθηκε» στις καθυστερήσεις, αυτή την φορά από την ΑΕΚ στο χθεσινό ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Δεν είναι η πρώτη φορά που η ομάδα του Μπόλονι δέχεται γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ειδικά στα Play Off έχει γίνει πλέον κακία συνήθεια…

Από τα οκτώ τέρματα που έχει δεχτεί η ομάδα, τα τέσσερα είναι σε καθυστερήσεις! Το ένα σε πρώτου ημιχρόνου (με τον Ολυμπιακό 45+2) και τα υπόλοιπα τρία στα… χασομέρια του δευτέρου. Παντελής έλλειψη συγκέντρωσης και επιπολαιότητα!

Τον «πλήγωσε» στην πρεμιέρα ο Αστέρας στην Τρίπολη στο 90+7 όταν ισοφάρισε σε 2-2, τον… «τελείωσε» ο Ολυμπιακός στο Φάληρο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο ίδιο λεπτό, ενώ εχθές ήταν η σειρά της ΑΕΚ παίρνοντας την ισοπαλία στο 90+2.

Αναλύοντάς το λίγο περισσότερο, αντιλαμβάνεται με ευκολία κανείς ότι το Τριφύλλι στα Play Off «βολοδέρνει» μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Από το χρονικό σημείο αυτό και έπειτα, η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού έχει δεχτεί τα υπόλοιπα τέσσερα γκολ της (από τα συνολικά οκτώ) κατά τη διάρκεια των πέντε αγωνιστικών.

Στο 62′ και στο 65′ από τον Άρη την περασμένη εβδομάδα, στο 72′ στο «Καραϊσκάκης», ενώ στο «ναυάγιο» της Τρίπολης το πρώτο γκολ των Αρκάδων μπήκε στο 84′. Συμπέρασμα; Τραγική αμυντική συμπεριφορά μετά το 60′ στα Play Off, μια κακιά συνήθεια που κληροδότησε από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκό από τα 27 τέρματα που έχει δεχτεί φέτος συνολικά στο πρωτάθλημα, τα 13 είναι από το 70 και μετά! Σχεδόν το 50%!

Και επειδή οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια, ο Παναθηναϊκός -αν θέλει να ελπίζει σε εισιτήριο εξόδου στην Ευρώπη- πρέπει άμεσα να βελτιώσει την παρουσία του στο τερέν μετά το 60 λεπτό.