Το έχει ξανακάνει ο Γκεστράνιους

“Περσυνά, ξινά… σταφύλια”. Αυτή η φράση πρέπει να συνοδεύει το τέρμα του Φεντερίκο Μακέντα, που ακύρωσε ο Ματίας Γκεστράνιους.

Ο Αργύρης Καμπετσής ήταν εκείνος που είχε τη μπάλα από τα αριστερά, έβγαλε την κάθετη στον Ιταλό και ο 29χρονος φορ βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας ένα “χρυσό” τέρμα στο 78ο λεπτό.

Όμως, πριν ο πίνακας του σκορ γράψει το 1-0, ο ρέφερι σταμάτησε τη φάση και τη γύρισε πίσω στο φάουλ. Φυσικά το γκολ δεν μέτρησε.

Δεν είναι η μοναδική φορά που ο Φινλανδός, αδικεί το Τριφύλλι. Οι δύο πλευρές φαίνεται πως έχουν μία “ιδιαίτερη” ιστορία.

Συγκεκριμένα, στις 5 Ιανουαρίου του 2020, ο Παναθηναϊκός είχε στριμώξει στη… “γωνία” τον Ολυμπιακό, στο ματς της κανονικής περιόδου, στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, και με το σκορ στο 0-0, το Τριφύλλι βγήκε στη κόντρα, με τον Μακέντα να περνά τους αντίπαλους αμυντικούς.

Ο Μπα, στην προσπάθεια του να τον κόψει, πάτησε το πόδι του Ιταλού μέσα στην περιοχή στο 52ο λεπτό αλλά ο Φιλανδός, παρότι είδε το VAR, αποφάσισε να μην δώσει τίποτα.

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος ο Γκεστράνιους στερεί μία πολυπόθητη νίκη από τους “πράσινους”. Ένα τρίποντο, που μπορούσε να αλλάξει αρκετά τα δεδομένα του ενός ευρωπαϊκού εισιτήριου.