Τα ίδια Παντελάκη μου… 0-1 ήττα “ψυχρολουσία” από Ατρόμητο

Άξιος της μοίρας του ο Παναθηναϊκός “σκόνταψε” ξανά στον κακό εαυτό του και τον κακό αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ κάνοντας μοναδικό πισωγύρισμα. Οι Πράσινοι γνώρισαν “ήττα-σοκ” από τον Ατρόμητο στο Ολυμπιακό στάδιο με 1-0, με ένα πρώην να τους “πληγώνει”.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά στο 88ο λεπτό του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, βάζοντας “στοπ” στο σερί δύο νικών του Τριφυλλιού. Σε τραγική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του ΟΑΚΑ, με τους παίκτες να δυσκολεύονται ακόμα και να πατήσουν. Οι Πράσινοι παρά το ότι βρέθηκαν στην αντίπαλη περιοχή, δεν μπόρεσαν στις δύσκολες στιγμές να ολοκληρώσουν τις φάσεις και δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους πρώτο ημίχρονο.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία και να προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ατρόμητος έκανε την πρώτη τελική στο ματς στο 8′ με τον Μανούσο, όμως το σουτ του Έλληνα επιθετικού δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Διούδη.

Οι Πράσινοι πήραν τον έλεγχο του κέντρου, προσπάθησαν να απειλήσουν την ομάδα του Περιστερίου, όμως η διπλή ζώνη άμυνας των παικτών του Νταμίρ Κάναντι δεν επέτρεπε στο Τριφύλλι να βρει διόδους προς την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού ήρθε από ατομική ενέργεια του Σαβιέρ στο 29′, με τον Ισπανό μέσο να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, να επιχειρεί το σουτ, αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Ο Λάζλο Μπόλονι άλλαξε πλευρές στους Σαβιέρ και Χατζηγιοβάνη, με τον Έλληνα εξτρέμ να βρίσκει περισσότερους χώρους στην αριστερή πλευρά και να χάνει ευκαιρία στο 37′, όταν μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ που έκανε έφυγε πάνω από την εστία του τερματοφύλακα του Ατρόμητου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων ήρθε με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους, με τον Κιβρακίδη να κάνει στη σέντρα από αριστερά και τον Κωτσόπουλο να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το δεύτερο “καμπανάκι” για τον Παναθηναϊκό χτύπησε στο 54′, με τον Διούδη αρχικά και τον Μαουρίσιο σε δεύτερη φάση να διώχνει την μπάλα μετά από αναστάτωση στα “καρέ” του Τριφυλλιού. Στο 66′ το σουτ του Βραζιλιάνου μέσου των Πράσινων πέρασε άουτ, ενώ 6 λεπτά νωρίτερα ο Γιαννιώτης είχε μπλοκάρει και πάλι την προσπάθεια του Σαβιέρ.

Στο 73′ το χλιαρό σουτ του Καμπετσή μπλόκαρε ο Γιαννιώτης. Η “ψυχρολουσία” για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 88′, με τον Χριστοδουλόπουλο με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 0-1.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Βέλεθ, Σχένκεφελντ, Σάντσεζ, Ζαγαρίτης, Σαβιέρ (Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (75′ Βιγιαφάνιες), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Μακέντα (61′ Καμπετσής), Καρλίτος

Ατρόμητος (Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Κιβρακίδης, Ούμπιδες (82′ Χαρίσης), Σάλομον (Μπουσούλατζιτς), Αγκάγιεφ (59′ Χριστοδουλόπουλος) Μανούσος, Κωτσόπουλος (82′ Μουνίθ), Μάτιτς