Συνεχίστηκε η “κατάρα” των γκολ προς τη λήξη (vid)

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2 – 1 επικράτησε χθες (29/11) ο Παναθηναϊκός του Παναιτωλικού στο Ολυμπιακό Στάδιο, με τους “πράσινους” να δέχονται ένα ακόμα γκολ προς τη λήξη του αγώνα, κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά τη φετινή σεζόν.

Το Τριφύλλι αυτή τη φορά δεν το πλήρωσε, όμως έχει χάσει πολλούς βαθμούς εξαιτίας της μη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά των αγώνων. Το γκολ-πέναλτι που σκόραρε ο Παναιτωλικός στις καθυστερήσεις, ήταν το 5ο στο πρωτάθλημα που δέχεται ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο τέταρτο.

Οι “πράσινοι” έχουν δεχθεί τέρμα μετά το 75′ από ΑΕΛ (87′), ΌΦΗ (77′), Βόλο (90′), Ατρόμητο (88′) και Παναιτωλικό (90′), ενώ τα έξι που από τα εννιά γκολ που έχει δεχθεί ο Παναθηναϊκός είναι στο δεύτερο ημίχρονο. Βλέπουμε ότι αυτό είναι συχνό “φαινόμενο” για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι και πως θα πρέπει να διορθωθεί έτσι ώστε ο Παναθηναϊκός να μη χάσει κι άλλους βαθμούς στη συνέχεια της Super League.

Και ενώ πριν μπορεί να κάναμε λόγο για ανετιμότητα, στην παρούσα φάση που η ομάδα δείχνει να είναι ένα “κλικ” παραπάνω παίζει ρόλο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης ή χαλάρωσης περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει για να μην πληγώνει την ομάδα βαθμολογικά.