Super League: Το γκολ του Σιμάνσκι έγραψε ιστορία στο Αθηναϊκό ντέρμπι (vid)

Το τέρμα του Νταμιάν Σιμάνσκι αποδείχτηκε πέραν από νικητήριο και ιστορικό για το Αθηναϊκό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ.

Ο Σιμάνσκι βρήκε δίχτυα για την ΑΕΚ στα 95 δευτερόλεπτα στο ντέρμπι και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το γκολ αυτό αποτελεί το γρηγορότερο στην ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων από καταβολής Super League.

Να σημειωθεί ωστόσο, ότι κατά τα χρόνια της Α’ Εθνικής ο Βασίλης Δημητριάδης στις 4 Απριλίου 1993, είχε ανοίξει το σκορ του αγώνα ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-1, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και θεωρείται το γρηγορότερο. Υπάρχει και ένα τέρμα στις 28 Μαρτίου 1962 από τον Άρη Τσαχουρίδη, που αναφέρεται ότι σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό (πριν τα 95 δευτερόλεπτα) του αγώνα ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-3, χωρίς να είναι ωστόσο απόλυτα επιβεβαιωμένο.