Super League: Σπουδαίο “διπλό” του Ιωνικού στην Τρίπολη

Το πρώτο πιάτο της 23ης αγωνιστικής της Super League επιφύλασσε μία πολύ μεγάλη έκπληξη στους ποδοσφαιρόφιλους, καθώς ο Ιωνικός κατάφερε να φύγει με το “διπλό από την Τρίπολη, επικρατώντας με 2-3 του τοπικού Αστέρα.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα συμφέρει μεταξύ άλλων και τον Παναθηναϊκό, αφού σε περίπτωση που οι “πράσινοι” επικρατήσουν αύριο της ελλιπέστατης Λαμίας στη Λεωφόρο, θα μπορέσουν να προσπεράσουν τους “Αρκάδες” στη βαθμολογία και να ανέβουν τουλάχιστον στην πέμπτη θέση.  Στο άλλο ματς της ημέρας Απόλλων Σμύρνης  και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Στο ματς της Τρίπολης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6′ με τον Καπίγια, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 63΄με γκολ του Άοσμαν. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Καστάνιο.

Η ολική ανατροπή του Ιωνικού ολοκληρώθηκε στο 67′ με το τέρμα του Λένις, ενώ ο Μάναλης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, σκοράροντας στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Το μόνο που κατάφεραν οι “Αρκάδες” ήταν να μειώσουν με τον Ρεγκίς λίγα δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης.