Στον τελικό ο ΠΑΟΚ, στην Ευρώπη ο 4ος των play off (vid)

Ο ΠΑΟΚ χάρη στα γκολ των Κρμέντσικ και Ζίφκοβιτς ανέτρεψε το εναντίον του 1-0 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στις 22 Μαΐου.

Στα πρώτα 45λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαινε σωστά στις αντεπιθέσεις και απείλησε την εστία του Τσιντώντα με κάποια σουτ τα οποία βρήκαν στα σώματατα των αμυντικών της Ένωσης.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία χάθηκε από τον Αμρ Ουάρντα ο οποίος έκανε ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο τερματοφύλακας της Ένωσης απέκρουσε σωτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 στο 60ο λεπτό, όμως ο Βιεϊρίνια αστόχησε από την «άσπρη βούλα» στο πέναλτι που είχε κερδίσει λίγο νωρίτερα ο Σφιντέρσκι.

Από ‘κει και πέρα όλα άλλαξαν. Ο Ανσαριφάρντ προειδοποίησε τον Πασχαλάκη στο 67’ και τρία λεπτά αργότερα, στο 70ο λεπτό, ο Γαλανόπουλος με μια κεφαλιά έκανε το 0-1 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Κυνήγησε την ισοφάριση και εν τέλει τα κατάφερε, καθώς στο 84ο λεπτό, ο Μπάμπα πάσαρε στον αμαρκάριστο Κρμέντσικ ο οποίος με μια… βολίδα ισοφάρισε σε 1-1 και έφερε την ομάδα του μια ανάσα μακριά από τον τελικό.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε λίγα λεπτά αργότερα ο Ζίφκοβιτς, ο οποίος με ένα καταπληκτικό γκολ- λόμπα έκανε το 2-1 για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.