Σκάνδαλο στη “ζούγκλα” του ΣΕΦ για να νικήσει ο Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε συνθήκες “ζούγκλας” σε ένα γήπεδο που μόνο κατά φαντασία ήταν κεκλεισμένων των θυρών, με τους τρεις διαιτητές να μην μετρούν πεντακάθαρο σουτ της Τσάστιτι Ριντ στην εκπνοή της αναμέτρησης, βγάζοντας απόφαση από το youtube και τη γνώμη του δημοσιογράφου που περιέγραφε τον αγώνα στο OSFP TV!

Το Τριφύλλι ηττήθηκε με 72-70 από τις Ερυθρόλευκες στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από δύο λεκτικές επιθέσεις προς τους διαιτητές. Η πρώτη 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και η δεύτερη στο ημίχρονο του αγώνα.

Στην ιστορία θα μείνει η απόφαση των τριών διαιτητών Τσαρούχα, Ανδρικόπουλου και Καλδίρη, που έβγαλαν απόφαση από το youtube και έχοντας συμβουλευτεί τον σπίκερ του αγώνα που μεταδιδόταν στο OSFP TV, την στιγμή που δίπλα του έκοβαν βόλτες οπαδοί του Ολυμπιακού.

Ένταση κατέθεσε ο Παναθηναϊκός μετά το τέλος του αγώνα.

Το ημίχρονο της απόλυτης ισορροπίας!

O Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, με τις Πράσινες να προηγούνται με 0-7 στο 3′ και 2-10 στο 5′. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια όμως χάρη στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6,75μ. μείωσε σε 13-14 στο 8′ και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς στο 9′ (15-14), για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ερυθρόλευκες βρήκαν εύκολους πόντους μέσα από τη ρακέτα και πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-19 στο 13′ και 26-21 στο 15′. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό στη συνέχεια όμως και όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά προηγήθηκε και με 28-30 στο 18′, για λήξει και η δεύτερη περίοδος με σκορ στο 32-32.

Η κλοπή του αιώνα!

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” στο παιχνίδι, με τις Πράσινες να περνούν μπροστά με 35-38 στο 23′, όμως τον Ολυμπιακό να ανατρέπει την κατάσταση και να προηγείται με 42-39 στο 25′. Το Τριφύλλι ισοφάρισε στο 27′ σε 42-42, όμως ένα επιθετικό “ξέσπασμα” της ομάδας του Πειραιά έφερε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 49-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος “σημαδεύτηκε” από το “έγκλημα” των τριών διαιτητών, που δεν μέτρησαν το καλάθι της Ρίντ που θα οδηγούσε το παιχνίδι στην παράταση. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα με 57-62 στο 35΄, όμως τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσια σε 65-65 στο 37′.

Οι Πράσινοι με πρωταγωνίστρια τη Μόργακν πέρασαν και πάλι μπροστά με 68-69 στο 39′, με τις Ερυθρόλευκες να ισοφαρίσουν σε 70-70 στο τελευταίο λεπτό. Η Σταμάτη 5″ πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 72-70, με τη Ριντ να ισοφαρίζει σε 72-72, αλλά τους τρεις διαιτητές να μην μετρούν το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70