Σφήνα… Μακέντα σε όλες τις μεγάλες φάσεις, “σημάδεμα” Αϊτόρ

ΤΩΝ ΝΙΚΟΥ ΠΑΓΚΑΚΗ ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΔΡΟΣΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πολυπόθητη νίκη με τον ΠΑΣ Γιάννινα που ήταν η τρίτη συνεχόμενη και πλέον φαίνεται πως αρχίζει και πατάει ξανά γερά στα πόδια του. Η συντακτική ομάδα του trifilara.gr ρίχνει τρίτη ματιά στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Και σας φέρνει στο πιάτο στοιχεία και αριθμούς που με γυμνό μάτι δεν περνάνε από το μυαλό..

ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΣ

ΤΟ 4-3-3 πηγαίνει του “ΜΑΚΕ”

Οι «πράσινοι» πίεσαν από την αρχή του παιχνιδιού τον ΠΑΣ, ενώ οι δύο πιο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο προήλθαν από κλεψίματα. Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε έπειτα από κλέψιμο του Μακέντα, με το τελικό σουτ του Μαουρίσιο να περνάει άουτ. Η δεύτερη φάση που έφερε το πέναλτι και το γκολ προήλθε από κλέψιμο του Αλεξανδρόπουλου στο χώρο του κέντρου, με τον Μακέντα να κερδίζει το πέναλτι και τον Βιγιαφάνιες να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Με τους Κίκο και «Χάτζη» να έχουν συμμετοχή και στις 2 φάσεις. Ο Μακέντα είναι μέσα σε όλες τις μεγάλες φάσεις και όταν παίζει μόνος μπροστά βρίσκει την υγεία του…

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΡΟΛΟΙ

Γενικά το Τριφύλλι στις 3 μεγάλες ευκαιρίες του πρώτο ημιχρόνου είχε γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, καλό passing game και έβγαζε σιγουριά στις μεταβιβάσεις του. Μαουρίσιο με 14, Βιγιαφάνιες με 12 και ο Βέλεθ με 8 ήταν αυτοί που προώθησαν με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα τη μπάλα. Η μεσαία γραμμή δούλεψε για άλλη μία φορά εξαιρετικά με τον Μαουρίσιο να έχει και 4 κερδισμένα φάουλ.

ΞΥΠΝΑΕΙ Ο ΑΙΤΟΡ ΤΟΝ… ΨΑΧΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ

Ο Μπόλονι στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε τον Αϊτόρ στη θέση του Αλεξανδρόπουλου, με τον Ισπανό να δικαιώνει το Ρουμάνο τεχνικό και να κάνει αμέσως αισθητή την παρουσία του. O Αϊτόρ προειδοποίησε αρχικά στο 50΄με το σουτ του να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, αλλά 9 λεπτά αργότερα ήταν εύστοχος και με ένα έξυπνο τσίμπημα της μπάλας έκανε το 2-0.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ Ο ΤΑΣΟΣ

Από την άλλη ο Χατζηγιοβάνης ήταν «μέσα» σε τουλάχιστον 4 φάσεις, στοιχείο που αποτυπώνει το πόσες μπάλες περνάνε από τα πόδια του, αλλά και το πόσο σημαντικός είναι, ενώ έκανε πολλές ατομικές ενέργειες.

ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΤΑ ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ

Τις 7 τελικές του Παναθηναϊκού τις είχαν 6 διαφορετικοί παίκτες. Πιο συγκεκριμένα απείλησαν την αντίπαλη άμυνα οι Σάντσες, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Μακέντα, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ.

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ

Πάμε τώρα και στα αρνητικά. Οι «πράσινοι» αν  και ελέγχανε το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έκαναν αβίαστα λάθη τα οποία έκαναν ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι. Στο 64’ ο Ζαγαρίτης δεν υπολόγισε καλά την τροχιά της μπάλας και από το ανοιχτό κοντρόλ του επωφελήθηκε ο Ελευθεριάδης που σούταρε άστοχα. Η δεύτερη απειλή για την «πράσινη» άμυνα ήρθε στο 77’ όταν ο Σερπέζης έκανε λάθος παράλληλη πάσα, με τον Σάλιακα να σημαδεύει το δοκάρι και να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ να μειώσει.

Από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε και είχε πιο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν σε 3 περιπτώσεις, αλλά εν τέλει να μην σκοράρουν. Πάντως αυτή τη φορά οι «πράσινοι» δεν το πλήρωσαν, κάτι όμως που έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν.