Σερβία και Καμερούν έμειναν στην ισοπαλία προσφέροντας πλούσιο θέαμα (vid)

Σε ένα χορταστικό ματς στο οποίο σημειώθηκαν έξι γκολ, η Σερβία και το Καμερούν αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3, σε αναμέτρηση που έλαβε χώρα για την δεύτερη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Mουντιάλ.

Έτσι οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση, ενώ οι Βραζιλία και Ελβετία συγκατοικούν στην πρώτη θέση του ομίλου με 3 πόντους.  Οι δύο ομάδες που βρίσκονται στην κορυφή θα αναμετρηθούν το απόγευμα στις 18:00.

To Kαμερούν ευτύχησε να προηγηθεί στο 29′, με τον Κοστελέτο να βρίσκει δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κούντε. Παρόλα αυτά οι Σέρβοι κατάφεραν να απαντήσουν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά.

Αρχικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πάβλοβιτς έφερε το ματς στα ίσα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μιλίνκοβιτς — Σάβιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το μενού είχε και τρίτο γκολ για τους Σέρβους, με τον Μίτροβιτς να νικάει και αυτός με τη σειρά του τον Επασί για το 3-1 στο 53′.  Και ενώ όλα έδειχναν πως η Σερβία θα πάρει αυτό το πολύ σημαντικό “τρίποντο”, οι Αφρικανοί κατάφεραν να απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα.

Και αυτό γιατί σκόραραν και εκείνοι δύο γκολ σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Αρχικά στο 63′ ο Αμπουμπακάρ μείωσε σε 3-2, με τον Τσούπο Μοτίν να διαμορφώνει τρία λεπτά αργότερα το τελικό 3-3.