Πάρτι με πεντάρα η κ19

Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση που δεν άφησε περιθώριο για καμία αντίδραση εκ μέρους των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός Κ19, διέλυσε τον προτελευταίο της βαθμολογίας της Superleague Κ19, Βόλο με 5-0 και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα, μετά το πέρας των 6 αγώνων που έχει δώσει μέχρι στιγμής.

Τα γκολ για την ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου σημείωσαν οι Κρυπαράκος (2′), Λαζαρίδης (8′), Μάριος  Τζαβίδας (69′, 89′) και Στόιος στο 71′.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε όρεξη για… εκπλήξεις και μπήκε με το μαχαίρι στο στόμα για να καθαρίσει τη “μπουγάδα” από την αρχή. Και πράγματι, πριν καν συμπληρωθούν 2 λεπτά από την έναρξη του αγώνα, η πίεση των “πράσινων” στο μισό γήπεδο, απέφερε καρπούς, καθώς ο Κρυπαράκος με έξοχο πλασέ, θα ανοίξει το σκορ. Το Τριφύλλι δεν κατέβασε ταχύτητα και μόλις στο 8ο λεπτό, θα διπλασιάσει τα γκολ του με τον Λαζαρίδη που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, την ασίστ του Σπύρου Τζαβίδα.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο ίδιο μοτίβο, με το Τριφύλλι να συνεχίζει να ασκεί ασφυκτική πίεση στη μεσαία γραμμή και με “πολιορκητικούς κριούς” τους Σπύρο Τζαβίδα και Κρυπαράκο να δημιουργεί φάσεις και ευκαιρίες. Τελικά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ πρώτα οι “πράσινοι” είχαν…προειδοποιήσει με τους Σπύρο Τζαβίδα (47′, 58′) και Μπιλάλ Αμπντεραχμάν (54′), τελικά σημείωσαν το τρίτο γκολ με τον έτερο…Τζαβίδα, τον Μάριο στο 69ο λεπτό, έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα της ομάδας της Μαγνησίας.

Όπως ήταν φυσικό, η αναμέτρηση από εκεί και πέρα, έλαβε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον νεοεισελθόντα (74′) στη θέση του Σπύρου Τζαβίδα, Στόιο, να “γράφει” το 4-0 στο 78ο λεπτό και τον Μάριο Τζαβίδα, να διαμορφώνει το θριαμβευτικό 5-0 στο 89ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός επικεντρώνεται πλέον στο επόμενο παιχνίδι με τη Λαμία στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, για την 7η αγωνιστική της Superleague K19, ένα ματς για το οποίο, όπως και για τα υπόλοιπα της επόμενης αγωνιστικής, δεν έχει οριστεί ακόμη η ακριβής ημερομηνία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός (Κώστας Φραντζέσκος): Οικονομάκης, Τουρκοχωρίτης, Λαζαριδης, Ρόμπι, Σιδεράς, Σ.Τζαβίδας, Κρυπαράκος, Καρβούνης, Μ.Τζαβίδας, Αθανασακόπουλος, Μπιλάλ Αμπντεραχμάν, Χατζηγιαννάκης, Κούτσιας, Κωστόπουλος (74′), Βόσσος (74′), Πουλιανός, Τορρά (66′) Στόιος (74΄), Δημοσθενιάδης(66′), Παυλάκης

Βόλος ( Α.Μάνδαλος): Κραβαρίτης, Παπασακελλαρίου, Αγερώτης, Χαλκίδης, Λογάρας, Ίννος, Φουρίκης, Μεγαγιάννης, Μπάλλας, Θεοδωρίδης, Δεληγιαννίδης, Διαμαντόπουλος, Βλιώρας, Μαλαμούλης (58′), Μυλωνάς (81′), Αφεντίτσας, Ακριβόπουλος, Βλάμης, Τζιάννης (58′), Σανάι (81′)