Σαν σήμερα: Τρεις “Πράσινες” πρωτιές στα Τρίκαλα

Σαν σήμερα το 2006 τρεις αθλήτριες του Παναθηναϊκού Α.Ο. κατέκτησαν χρυσά μετάλλια στο πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξήχθη στα Τρίκαλα.

Πιο αναλυτικά, η Δήμητρα Ντόβα ανέβηκε το ψηλότερο βάθρο τερματίζοντας στην πρώτη θέση των 400 μ.με χρόνο 54.20. Η Ειρήνη Κοκκιναρίου πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού στα 3.000μ. στιπλ με χρόνο 10.01.66. Τέλος η Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου πήρε χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία με βολή στα 65μ. και 19 εκ.

Αυτό ήταν το 71ο πρωτάθλημα στίβου γυναικών και η τρίτη φορά μέσα στη πενταετία που πραγματοποιείται στο δημοτικό στάδιο των Τρικάλων.

Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του “πατέρα” του γυναικείου στίβου, Ηλία Μισαηλίδη, παλιού πρωταθλητή του Πανιωνίου.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην 6η θέση με 63 συνολικά βαθμούς έναντι του πρώτου που είχε 327,5.

Πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε με μεγάλη διαφορά ο Πανελλήνιος Γ.Σ. για 15η συνεχόμενη χρονιά και 29η συνολικά. Αλλά αυτή τη φορά δεν έκανε το “νταμπλ”, αφού δεν κατέκτησε το ανδρικό πρωτάθλημα, το οποίο κατέκτησε ο Ολυμπιακός.