Σαν σήμερα: Το σπουδαίο “διπλό” στην Τούμπα με τον “Μανωλάκη”

Σαν σήμερα το 2004 ο Παναθηναικός “σφράγισε” την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, έπειτα από 7 χρόνια απαρτίας, με ένα τεράστιο”διπλό” μέσα στην Τούμπα, χάρις σε τέρμα που σημείωσε ο Ολισαντέμπε στο 93′(1-2) για την προτελευταία αγωνιστική.

Το γκολ του… τίτλου

Οι “πράσινοι”κυνηγούσαν τον τίτλο και ήθελαν πάση θυσία νίκη, η οποία θα κράταγε το προβάδισμα του +2 μπροστά από τον Ολυμπιακό, που… περίμενε στην γωνία, καθώς είχε νικήσει με 2-0 τον Πανιώνιο. Οι “ασπρόμαυροι” απ’ την άλλη ήταν ήδη στην 3η θέση, δεν “κυνήγησε” τις πρώτες θέσεις, αφού ήταν 10 βαθμούς πίσω απ’ τους “Ερυθρόλευκους” και 12 απ’ το “Τριφύλλι”. Ήθελε όμως, να παραμείνει ψηλά για την εξασφάλιση του εισιτηρίου των προκριματικών του Τσάμπιονς λιγκ.

Σαπάνης

Μόλις στο 7ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα έπειτα από σέντρα του Καραδήμου αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Χάγκαν, ο οποίος με σουτ που επιχείρησε, κατέληξε εύστοχα στα δίχτυα του Χαλκιά. Στη συνέχεια οι παίκτες του Αναστασιάδη στάθηκαν άτυχοι, καθώς στο 13ο λεπτό και στο 17ο οι προσπάθειες των Καραδήμου και Σαλπιγγίδη, πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο, άρχισε να “παίρνει” στροφές και λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Αρχικά ο Μινχ, απείλησε με ένα δυνατό σουτ τον Τοχούρογλου, αλλά ο Αυστραλός τερματοφύλακας απέκρουσε και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Την εκτέλεση του, ανέλαβε ο Μικάελσεν, ο οποίος βρήκε το κεφάλι του Μιχάλη Κωνσταντίνου, με τον Κύπριο να στέλνει την μπάλα πάνω απ’ το δοκάρι του “ασπρόμαυρου” γκολκίπερ.

Σαπάνης

Στην επανάληψη, ο Παπαδόπουλος στο τετ α τετ που βγήκε απέναντι στον 48χρονο πλέον, πρώην “άσσο”(σταμάτησε στα 47 του χρόνια!), πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Ύστερα από το…μονότερμα που έπαιζε ο Παναθηναϊκός για τα επόμενα 30 λεπτά, ο προπονητής του, Σουμ, αποφασίζει να ρίξει στη “μάχη” τον “Μιχαλάκη” Ολισαντέμπε, ο οποίος τον δικαίωσε 100%.

Βόκολος, Κωνσταντίνου

Ο Πολωνό-Νιγηριανός επιθετικός, λίγο πριν την λήξη του αγώνα, με ένα δυνατό σουτ “κεραυνοβόλησε” τον ΠΑΟΚ και σημείωσε το τελικό 1-2.

Ολισαντέμπε, Μορίς

Στα 2 εναπομείναντα ματς και οι δύο διεκδικητές του τίτλου (Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός), κέρδισαν τους αντιπάλους τους. Η Τελική βαθμολογία ήταν με τον Παναθηναϊκό να μαζεύει 77 βαθμούς και τον Ολυμπιακό 75.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Βόκολος, Χασιώτης, Μαλαδένης, Κούτσης, Καραδήμος (59 Θεοδωρίδης), Φουτσίνι, Χάγκαν (62 Καρυπίδης), Σαλπιγγίδης, Γιασεμή, Σπάσιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκιάς, Χένρικσεν, Μορίς, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Μινχ, Μικάελσεν, Γκονζάλες (59 Επαλέ), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου (76 Ολισαντέμπε), Βύντρα (40 Σαπάνης).