Σαν σήμερα: Το σόου του Λουκανίδη!

Σαν σήμερα το 1964 ο Τάκης Λουκανίδης πέτυχε χατ τρικ απέναντι στην ομάδα του Βύζαντα Μεγάρων και ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο “πληρέστερος”ποδοσφαιριστής, ο οποίος μόνο… τερματοφύλακας δεν έπαιξε, άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα του στο 40ο λεπτό. Το τελικό 3-0 το έκανε λίγο μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό.

Ο πρώην Έλληνας μέσος έστειλε τον Παναθηναϊκό στους «4» του κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό, εκεί που δεν προκρίθηκε καμία ομάδα λόγω διακοπής του αγώνα. Αποτέλεσμα ήταν το Κύπελλο Ελλάδας της σεζόν 1963-64 να πανηγυρίσει η ΑΕΚ, η οποία αναγνωρίστηκε ως νικήτρια της διοργάνωσης, καθώς στον άλλον ημιτελικό είχε νικήσει τον Πιερικό με σκορ 3-1.

Το “Τριφύλλι” του Στέφαν Μπόμπεκ το μόνο που κατάφερε ήταν να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ελλάδας αήττητος, για 7η φορά στην ιστορία του, τερματίζοντας με 7 βαθμούς διαφοράς από τον δεύτερο Ολυμπιακό.