Σαν σήμερα: Το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι!

Σαν σήμερα το 1925 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός.

Ο αγώνας που διεξήχθη μπορεί να ήταν φιλικός, αλλά οι δύο ομάδες προερχόμενες από τις πρωτιές στα Τοπικά Πρωταθλήματα Αθηνών και Πειραιά, έκαναν το απλό ματς να μοιάζει… τελικό.

Οι “Ερυθρόλευκοι” ήταν “νεογέννητοι”, μιας και στις 10 Μαρτίου ιδρύθηκαν, είχαν ήδη προλάβει να πανηγυρίσουν το Πρωτάθλημα Πειραιά. Οι “Πράσινοι” απ’την άλλη ήταν ήδη 17 χρόνια στον… χορό, μετρώντας 6 πρωταθλήματα Ελλάδας, τα οποία ουδέποτε μετρήθηκαν από την ΕΠΟ.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και από τα δύο “μεγαθήρια” της Ελλάδας. Το τελικό 3-3 το υποδηλώνει άλλωστε.

Το “Τριφύλλι” άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Απόστολου Νικολαϊδη. Η απάντηση του Ολυμπιακού έρχεται από πέναλτι ένα λεπτό μετά. Στο 13ο λεπτό πάλι ο “Πατριάρχης” οδηγεί την ομάδα μπροστά στο σκορ.

Στο 25ο λεπτό ένας παίκτης του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον διαιτητή της αναμέτρησης, Α. Καμπουρόπουλο και αυτός αποχώρησε από το γήπεδο! Το ματς διεκόπη για 20 λεπτάζ, καθώς η ΕΠΣΑ βρήκε και όρισε νέο ρέφερι, τον Δ. Χοντζόπουλο.

Προτού οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης με τον Ανδριανόπουλο.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κερδίζει ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, ευστοχεί κάνοντας το 3-2.

Το τελικό 3-3 ήρθε λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης με έναν από τους τέσσερις Ανδριανοπουλέους.

Παναθηναϊκός: Καλογερόπουλος, Απόστολος Νικολαΐδης (παίκτης-προπονητής), Περαντάκος, Λουκάς Πανουργιάς, Ανδρεάδης, Θεοφανίδης, Ανδρίτσος, Σωτήρης Ασπρογέρακας, Παντερμαλής, Σιδηρόπουλος, Γεωργιάδης.

Ολυμπιακός: Κλειδουχάκης, Αλεκάκης, Βασιλείου, Πεζώνης, Μ. Λεκός, Βλάσσης, Τάκης Λεκός, Κ. Ανδριανόπουλος, Γ. Ανδριανόπουλος, Ι. Ανδριανόπουλος (παίκτης-προπονητής), Β. Ανδριανόπουλος.