Σαν σήμερα: Το “ντου” των οπαδών και η διάλυση της Λεωφόρου!

Σαν σήμερα το 1964 πραγματοποιήθηκε ο “σημαδιακός” ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, στο κατάμεστο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Οι “πράσινοι” είχαν στόχο το ντάμπλ, καθώς είχαν ήδη πανηγυρίσει το πρωτάθλημα και μάλιστα ως αήττητοι. Οι “Ερυθρόλευκοι” απ’ την άλλη κυνηγούσαν την πρόκριση για να “σώσουν” την αποτυχημένη τους χρονιά διεκδικώντας τον θεσμό του κυπέλλου. Ο νικητής του ματς θα αντιμετώπιζε την ΑΕΚ, η οποία είχε αποκλείσει στον άλλον ημιτελικό τον Πιερικό με σκορ 3-1.

Το ντέρμπι των “αιωνίων”, στην κανονική διάρκεια, έληξε 1-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Πιο αναλυτικά οι”Πειραιώτες” προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Νεοφώτιστο και οι “πράσινοι” 20 λεπτά μετά ισοφάρισαν με τον Μίμη Δομάζο.

Η ανυπόφορη ζέστη είχε επηρεάσει τους παίκτες. Τα λάθη που έκαναν ήταν παιδαριώδης. Με αποκορύφωμα τα “άχαστα” τετ α τετ των Δομάζου και Παπάζογλου, οι οπαδοί και των δύο ομάδων θεώρησαν το ματς “μουσαντένιο”, για να επαναληφθεί ο αγώνας για όφελος της ΕΠΟ και των “αιωνίων”. Οι φίλαθλοι άρχισαν να φωνάζουν: “Πουλημένοι”, “Θα μπούμε μέσα”, “Θα γίνει Περού” (Λίγες μέρες πριν, κατά τη διάρκεια του αγώνα Περού – Αργεντινής ξέσπασαν επεισόδια, όταν ο διαιτητής ακύρωσε γκολ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να βρουν το θάνατο 318 φίλαθλοι).

Πέντε λεπτά πριν την λήξη της παράτασης κάνουν πράξη αυτά που έλεγαν και εισέρχονται μες στον αγωνιστικό χώρο, σπάζοντας τα πάντα όπως: Διαφημιστικές πινακίδες, τέρματα, δίχτυα, θέσεις επισήμων, μικροφωνικές εγκαταστάσεις, το ιατρείο του γηπέδου και τα αποδυτήρια. Οι παίκτες και οι λοιποί είχαν ήδη εξαφανιστεί από το γήπεδο, οδηγώντας το σε διακοπή.

Όσον αφορά τους αστυνομικούς που έβλεπαν με τα μάτια τους τα γεγονότα, τήρησαν ψύχραιμη στάση με αποτέλεσμα να μην υπάρξει κανένα θύμα. Οι περίπου 1.500 αστυφύλακες, με διαταγή του διευθυντή της αστυνομίας Γεωργίου Κανελάκη, χειροκρότησαν τους “βανδαλιστές” για να πετύχουν την εξομάλυνση της κατάστασης.

Η ΕΠΟ δεν όρισε επαναληπτικό ημιτελικό και η ΑΕΚ λίγο καιρό αργότερα αναγνωρίστηκε από τους ιθύνοντες της ομοσπονδίας ως Κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 1963-64!

Παναθηναϊκός: Boυτσαράς, Καµάρας, Παπουλίδης, Σούρπης, Ανδρέου, Πιτυχούτης, Δοµάζος, Λουκανίδης, Κοµιανίδης, Πανάκης, Παπαεµµανουήλ.

Ολυμπιακός: Αυγητίδης, Πλέσσας, Στεφανάκος, Παυλίδης, Σηµαντήρης, Πολυχρονίου, Γκαϊτατζής, Βασιλείου, Σιδέρης, Παπάζογλου, Νεοφώτιστος.

Σκόρερς: 16′ Νεοφώτιστος, 36′ Δοµάζος.

Διαιτητής: Μάτενς (Ολλανδία)

Θεατές: 25.000.