Σαν σήμερα: To ντέρμπι που “βάφτηκε” πράσινο (vid)

2-2

Σαν σήμερα το 2003 ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Μέσα σε μία κατάμεστη Λεωφόρο με οπαδούς και τον δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε ένα δυνατό ντέρμπι με διακυμάνσεις στο σκορ, και ένταση. Νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με 3-2.

Η όμορφη ατμόσφαιρα που επιφύλαξαν οι οπαδοί των δύο ομάδων από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα ήταν συγκινητική. Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού ακόμη και όταν είδαν την μπάλα να καταλήγει στο τέρμα του Αντώνη Νικοπολίδη, ύστερα από αυτογκόλ του Χένρισκεν στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης,  δεν σταμάτησαν να υποστηρίζουν την ομάδα τους.

Ο  Εμάνουελ Ολισαντέμπε ισοφάρισε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με δυνατή κεφαλιά, αφού ο Νιγηριανοπολωνός επιθετικός νίκησε στον αέρα τον Άντζα μετά από σέντρα ακριβείας του Καραγκούνη.

Οι “πράσινοι” αν και καλύτεροι είδαν την ατυχία να τους χτυπά και πάλι με το δεύτερο αυτογκόλ, αυτή την φορά από τον έτερο αμυντικό, Σωτήρη Κυργιάκο. Mε αυτό τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Ο Άγγελος Μπασινάς με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ λίγο αργότερα ο Φινλανδός εξτρέμ Γιόνας Κόλκα έβαλε την υπογραφή του στο τελικό αποτέλεσμα, σκοράροντας με δυνατό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή.