Σαν σήμερα: To ντέρμπι που “βάφτηκε” πράσινο (pics & vid)

Σαν σήμερα το 2003 ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Μέσα σε μία κατάμεστη Λεωφόρο με οπαδούς και τον δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε ένα δυνατό ντέρμπι με διακυμάνσεις στο σκορ, με ένταση και με νικητή, τελικά, τον Παναθηναϊκό με 3-2.

Η όμορφη ατμόσφαιρα που επιφύλαξαν και οι οπαδοί των δύο ομάδων από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα ήταν συγκινητική. Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού ακόμη και όταν είδαν την μπάλα να καταλήγει στο τέρμα του Αντώνη Νικοπολίδη, ύστερα από αυτογκόλ του Χένρισκεν στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης,  δεν σταμάτησαν να υποστηρίζουν την ομάδα τους.

Το ματς έφερε στα ίσα ο Ολιζαντέμπε, αφού νίκησε στον αέρα τον Άντζα μετά από σέντρα ακριβείας του Καραγκούνη. Οι “πράσινοι” αν και καλύτεροι είδαν την ατυχία να τους χτυπά και πάλι με το δεύτερο αυτογκόλ, αυτή την φορά από τον έτερο αμυντικό, Σωτήρη Κυργιάκο, δίνοντας ισάριθμες φορές το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Ο Άγγελος Μπασινάς με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έφερε τον αγώνα σε ισορροπία μέχρι να «χτυπήσει» ο Κόλκα με γκολ- λύτρωση(66′) 11 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο θα χάριζε την νίκη στον Παναθηναϊκό.

Για πολλούς θεωρείται ένα από τα καλύτερα ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων. Οι εναλλαγές συναισθημάτων, 3-2 το τελικό σκορ και… πέντε γκολ από μία ομάδα, κατάμεστο γήπεδο και οι  ποιοτικοί παίκτες. Ένα ντέρμπι που ανήκει στον Παναθηναϊκό.