Σαν σήμερα: Το 5ο “αστέρι” στο Βερολίνο!

Σαν σήμερα το 2009 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο τελικό του Final 4 της Euroleague, που διεξήχθη στο Βερολίνο. Οι “Πράσινοι” με σκορ 73-71 νίκησαν τους Ρώσους και κατέκτησαν, για 5η φορά στην ιστορία τους, την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση!

Το πρώτο 20λεπτο ήταν… καταπράσινο. Το “Τριφύλλι” από την αρχή έδειξε εντελώς άλλο πρόσωπο, από αυτό που έδειξε στον ημιτελικό, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Ζοτς πέτυχαν 8/14 τρίποντα, ενώ η ομάδα του Μεσίνα έμοιαζε να τα έχει… χαμένα. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου έκλεισε με το τρίποντο του Νίκολας, ύστερα από καταπληκτική ασίστ του Σάρας. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: 48-28!

Στην επανάληψη, ήταν λογικό οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ να “ντοπαριστούν” μέσα στα αποδυτήρια από τον Ιταλό προπονητή. Όντως οι “Αρκούδες”… ξύπνησαν από την χειμερία νάρκη, “επέστρεψαν” πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μετέτρεψαν τον τελικό σε… εφιάλτη, για το “Τριφύλλι”.

Οι “Μοσχοβίτες” στην 3η περίοδο έχτισαν ένα σερί 15 πόντων και “έριξαν” την διαφορά στους 10 πόντους.

Το παιχνίδι εν τέλει, στην τελευταία περίοδο, έφτασε να κρίνεται από τα τελευταία 6″ πριν το τέλος. Πιο συγκεκριμένα ο Σισκάουσκας “πήρε” την τελευταία επίθεση και με το σουτ του λίγο έλειψε να γίνει… ήρωας της ΤΣΣΚΑ, αλλά η μπάλα έπεσε εκτός καλαθιού.

Ο διαιτητής του αγώνα, Αρτεάγκα, με κάποια… περίεργα σφυρίγματα εναντίον του Παναθηναϊκού, κατάφερε να εκνευρίσει τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς αλλά και τον Θανάση Γιαννακόπουλο. Ο ρέφερι δεν ξανά σφύριξε ποτέ τον Παναθηναϊκό.

MVP της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης, που είχε καθοριστικό ρόλο όταν “επέστρεφαν” οι Ρώσοι.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Φραγκίσκος Αλβέρτης ήταν παρών και στις 5 κούπες!

Παναθηναϊκός- Τσσκα Μόσχας 73-71 (48-28)

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-28, 56-46, 73-71.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 13 (3), Περπέρογλου 6 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 13 (3), Νίκολας 7 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 10 (2), Πέκοβιτς 6, Γιασικεβίτσιους 10 (3)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Ζήσης, Σμόντις 9 (1), Σισκάουσκας 13 (2), Χόλντεν 14, Λόρμπεκ 5, Λάνγκντον 13 (1), Κάουν 3, Χριάπα 9 (1), Πλάνινιτς 5, Μόρις.