Σαν σήμερα το 1964 – Το δεύτερο ήταν πιο “γλυκό”!

Ο στίχος «πρωταθλητή σε όλα τα σπορ…» ενέπνευσε το τμήμα της άρσης βαρών του Παναθηναϊκού το 1964 όπου κατέκτησαν το δεύτερο πανελλήνιο πρωτάθλημα και ο Σύλλογος δεν λησμονεί τη στιγμή.

Το τμήμα των…δυνατών του «τριφυλλιού» ιδρύθηκε το 1958 και αφού κατέκτησε δύο πρωταθλήματα νοτίου Ελλάδας, απέδειξε την ανωτερότητα του και στα πανελλήνια πρωταθλήματα.

Η διοργάνωση έλαβε χώρα στην αίθουσα αθλοπαιδιών του Συλλόγου και το δημιούργημα του Γιώργου Καλαφάτη κατέκτησε τη πρώτη θέση. Οι «πράσινοι» συγκέντρωσαν 50 βαθμούς ενώ στην δεύτερη θέση κατέλαβε ο Εθνικός Γ.Σ. με 25 βαθμούς ενώ τη τρίτη θέση πήρε ο ΑΟ Δάφνης.

Αναλυτικότερα ο Στέλιος Αρβανιτόπουλος πρωταγωνίστησε στα 82,5 κιλά αφού πήρε το χρυσό μετάλλιο σηκώνοντας συνολικά 315 κιλά. Παράλληλα ο Νίκος Πολύδωρος..έκατσε κάτω από τη μπάρα στη κατηγορία των 90 κιλών και συνολικά σήκωσε 320 κιλά.

Ακόμα ο Α. Φλασκής ήταν ο μεγάλος νικητής στη κατηγορία των 60 κιλών καθώς συνολικά σήκωσε 255 κιλά.