Σαν σήμερα: Τα θρυλικά “εννιάρια” του Αντωνιάδη στην Έβερτον

Σαν σήμερα το 1971(ναι, η χρονιά του Wembley), ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε στο “Γκούντισον Παρκ” με αντίπαλο την Έβερτον, για τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Το σκορ της αναμέτρησης,το άνοιξε ο Αντώνης Αντωνιάδης στο 81′. Ο υψηλόσωμος φορ,αν και πέτυχε πάνω από 250 γκολ στα 26 χρόνια καριέρας, το συγκεκριμένο όμως,θα το θυμάται μέχρι σήμερα για τον πιο περίεργο λόγο.

Ο “ψηλός” των “πρασίνων” με το νούμερο 9 στην πλάτη, σκόραρε 9 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα το 9ο του γκολ στην διοργάνωση, στις 21:00 η ώρα ακριβώς!!! Τυχαίο..;; Δεν νομίζω…

Με το σκορ να είναι στο 0-1 και τον Παναθηναϊκό “αγκαλιά” με μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, στις καθυστερήσεις του ματς όμως, ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν βλέπει καθαρό φάουλ του Ρόιλ,στον τερματοφύλακα του “Τριφυλλιού”  Τάκη Οικονομόπουλο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο κατάλληλο σημείο ο Τζόνσον και να “γράψει” το τελικό 1-1.

Στον επαναληπτικό αγώνα που έγινε στη Λεωφόρο, “κόλλησαν” στο 0 και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρόκριση ( χάρις το γκολ του, εκτός έδρας) και να τους “στέλνει” στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο τα γκολ, που σχολιάστηκαν απ’ τον ίδιο, σε ένα αφιέρωμα που κάναν στη Sportime για το ‘έπος του Γουέμπλεϊ’.