Σαν σήμερα: Στάδιο και Κούπα

Ήταν 20/7 του 1947 όταν ο Παναθηναϊκός στον στίβο γυναικών κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος, η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Η Ρ.Τσοκάντα αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στο ύψος με άλμα 1,30, ενώ στην 3η θέση ήταν η Ψυμούλη με 1,25μ. Στο αγώνισμα των 4Χ50μ. ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στη 2η θέση με χρόνο 29,2 ενώ η Λαβδά με άλμα στα 4,31 στο μήκος ήταν 3η.

Την ίδια μέρα διεξαγόταν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών στον ίδιο χώρο. Ο Γ.Καραγεώργος πανηγύρισε τον τίτλο του πρωταθλητή στα 800μ. με χρόνο 52.8,  ενώ 1ος  ήταν στο ύψος ο Γιάννης Λάμπρου με 1,80μ. και ο Θανάσης Παντελιάδης πήρε τη 2η θέση στα 1.500μ.