Σαν σήμερα: Σωτήρης Νίνης, ο νεότερος σκόρερ της Εθνικής!

Σαν σήμερα το 2008 ο πρώην ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Νίνης, πέτυχε το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του με τα «Γαλανόλευκα» και έγινε ο νεότερος σκόρερ της Εθνικής Ομάδας σε ηλικία 18 ετών και 40 ημερών.

Ο μεσοεπιθετικός (γεν. του 1990) το 2007 είχε κληθεί στην Εθνική Ελπίδων. Η πρώτη του εμφάνιση πραγματοποίηθηκε στις 27 Μαρτίου στον αγώνα των Ελπίδων με την Δανία. Οι μεγάλες εμφανίσεις του και το αργυρό μετάλλιο με την εθνική, οδήγησαν τον Ότο Ρεχάγκελ να τον καλέσει στην Ανδρική ομάδα.

Ο Χειμαριώτης άσος κλήθηκε να αγωνιστεί για πρώτη φορά, στον φιλικό αγώνα με αντίπαλο την Κύπρο του Άγγελου Αναστασιάδη. Το ματς διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό στάδιο.

Ο Σωτήρης, δικαίωσε απόλυτα τον Γερμανό, πρώην  τεχνικό και 5 λεπτά μετά το ξεκίνημα της αναμέτρησης, πετυχαίνει το πρώτο γκολ της Εθνικής και το πρώτο δικό του,μετά από ασίστ του συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό, Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Στο ημίχρονο πέρασε αλλαγή και στη θέση του μπήκε ένας άλλος «Πράσινος» ο Αλέξανδρος Τζιόλης.

Στο 59ο λεπτό ο Γιώργος Καραγκούνης, κέρδισε έξυπνα πέναλτι από τον Ηλία. Ο Κώστας Κατσουράνης εκτέλεσε από τα 11 βήματα και έκανε το 2-0, σκορ που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η συνέχεια του Βορειοηπειρώτη, είναι γνωστή σε όλους. Ύστερα από την μεταγραφή του στην Πάρμα και έπειτα από τραυματισμούς που πέρασε,η καριέρα του πήρε την… κάτω βόλτα. Τώρα προπονείται μόνος του, καθώς είναι ελεύθερος από την περσινή σεζόν, όταν και έλυσε το συμβόλαιο του με ομάδα β’ κατηγορίας Ισραήλ.

ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς, Βύντρα (71’ Μελίσσης), Δέλλας (63’ Γκούμας), Παπασταθόπουλος, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης (79’ Μάκος), Σαλπιγγίδης (46’ Λυμπερόπουλος), Νίνης (46’ Τζιόλης), Γιαννακόπουλος (63’ Χριστοδουλόπουλος) Γκέκας