Σαν σήμερα: “Πράσινες” πρωτιές στον στίβο!

Σαν σήμερα το 1952 οι αθλητές του Παναθηναϊκού στον στίβο έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κερδίζοντας συνολικά 9+2 χρυσά μετάλλια.

Πιο συγκεκριμένα ο Στέφανος Πετράκης πήρε την πρωτιά στα 100μ. και στα 200μ. με επίδοση 10.7 και 22.6 αντίστοιχα. Στα 800μ. ο Βασίλης Μαυροειδής  δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους του και πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού με χρόνο 1.56.0.

Ο Γιάννης Καμπαδέλης κατέκτησε τη 1η θέση στα 110μ. με 15.5, στο πένταθλο με 2.311 βαθμούς και στο δέκαθλο με 5.135β., ενώ ο Ρήγας Ευσταθιάδης “έκλεψε” την παράσταση στο άλμα επί κοντώ, καθώς πέρασε τα 4μ. και 21 εκ., σπάζοντας κι όλας πανελλήνιο ρεκόρ.

Επιπλέον ο Βροντίσης ήταν πρωταθλητής στη λιθοβολία με 18.98μ.  και τα άλλα δύο χρυσά μετάλλια ήρθαν όταν οι “πράσινοι” τερμάτισαν πρώτοι στα 4Χ800μ. με χρόνο 8.43.0 (πανελλήνιο ρεκόρ) και στα 4Χ1500 με 18.22.7.

Τη χρονιά αυτή δεν τηρήθηκε ομαδική βαθμολογία και δεν ανακηρύχθηκε κανένας σύλλογος ως πρωταθλητής.