Σαν σήμερα: «Πράσινα» αστέρια στον στίβο

Σαν σήμερα το 1950 αρκετοί ήταν οι αθλητές στίβου του Παναθηναϊκού που κατέκτησαν μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξήχθη στα Τρίκαλα.

Πιο συγκεκριμένα ο Στέφανος Πετράκης αναδείχθηκε στις 2 Ιουλίου πρωταθλητής στα 100μ. με επίδοση 10,8. Ο Βασίλης Μαυροειδής για άλλη μια φορά αναδείχθηκε πρώτος στα 800μ. με χρόνο 1.55.2. και στα 400μ. με 51.2.

Χρυσό μετάλλιο κέρδισε και ο Γιάννης Παλαμιώτης στο τριπλούν με 14.42., ενώ “πράσινος” βάφτηκε ο τίτλος και στο αγώνισμα των 4Χ400.

Τέλος 1ος κατετάγη ο Λέων Βροντίσης στο αγώνισμα της λιθοβολίας, όπου πέταξε την πέτρα 19.78 και ο Αθανάσιος Παντελιάδης τερμάτισε πρώτος τη γραμμή τερματισμού στα 1.500μ. με επίδοση 4.06.5.

Το Τριφύλλι για 6 βαθμούς έχασε το πρωτάθλημα, αφού ο Εθνικός Γ.Σ. συγκέντρωσε 104 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός 98.