Σαν σήμερα: Πέντε “Τριφύλλια” έλαμψαν στο ΣΙΣΜ

Σαν σήμερα το 1952, πέντε αθλητές του Παναθηναϊκού, πραγματοποίησαν μια εξαιρετική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ΣΙΣΜ που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα και φυσικά το Τριφύλλι δεν ξεχνάει αυτή τη στιγμή.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Ερασιτέχνη:

Συγκεκριμένα οι   τρεις ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού Λάκης Πετρόπουλος, Γιάννης Παπαντωνίου και Γιάννης Νεμπίδης συμμετείχαν ενεργά στην Εθνική Ελλάδας όπου κατέκτησε την κούπα στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Η «γαλανόλευκη» ήταν εντυπωσιακή καθώς στον ημιτελικό διέσυρε την Ολλανδία με 6-1 και στον τελικό νίκησαν το Βέλγιο στη παράταση με 3-2.

Από κει και πέρα επικοντιστής του «τριφυλλιού», Ρήγας Ευσταθιάδης, «πέταξε» στα 3 μέτρα και 90 εκατοστά κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, στους ίδιους αγώνες. Επιπλέον, ο Γιάννης Καμπαδέλλης κατάφερε και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 110 μέτρα εμπόδια με 15,9.