Σαν σήμερα: Όταν ο ΠΑΟ “γονάτισε” την ΑΕΚ

Πίσω στο 1994 , και συγκεκριμένα στις 17 Αυγούστου , ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την ΑΕΚ με το επιβλητικό 3-0 στο ΟΑΚΑ για λογαριασμό του Σούπερ Καπ.

Παρά την ζέστη του Αυγούστου, 35.000 χιλιάδες φίλαθλοι έδωσαν το παρόν, με εκείνους του Παναθηναϊκού να είναι πλειοψηφία , σε ένα ματς που είχε αρκετό ενδιαφέρον.

Οι παίκτες του Τριφυλλιού δεν άφησαν την ΑΕΚ να σκεφτεί ούτε λεπτό ότι μπορεί να πάρει την νίκη σε αυτό το ματς και στο 30′ σημείωσαν το πρώτο γκολ με σκόρερ τον Μαρίνο Ουζουνίδη. Στο 76′ ο Στράτος Αποστολάκης σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας έπειτα από επιτυχημένη εκτελέσει πέναλτι. Το τελευταίο γκολ σημείωσε ο Δημήτρης Μάρκος στο 86′ λεπτό της αναμέτρησης.
Αυτή είναι και η μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στο θεσμό του Σούπερ Καπ.