Σαν σήμερα: Όταν η πυγμαχία επέστρεφε στην κορυφή και… προσκυνούσε ο “αυτοκράτορας”

Σαν σήμερα πριν οκτώ χρόνια οι “πράσινοι” πυγμάχοι μας έκαναν περήφανους για ακόμα μία φορά, καθώς πανηγύρισαν την κατάκτησης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πυγμαχίας στην Καβάλα. Ο Τάσος Μπερδέσης ξεχώρισε στην κατηγορία των 81κ. που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και άφησε πίσω τους υπόλοιπους διεκδικητές του, ενώ την διαφορά έκαναν και οι Θεόδωρος Ριζάκης και Ειρήναιος Τσινάκης, οι οποίοι κατέκτησαν ασημένια μετάλλια. Συγκεκριμένα ο Ριζάκης κατάφερε να πάει μέχρι τον τελικό στην κατηγορία των 69κ. ενώ ο Τσινάκης θα μπορούσε να ήταν ο νικητής στα 64κ. Οι «πράσινοι» συγκέντρωσαν συνολικά 22 βαθμούς έναντι 13 βαθμών των Μαχητών της Νέας Περάμου, ενώ 12 βαθμούς μάζεψε ο Λεωνίδας Πειραιά.

Ο «ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ» ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ ΤΟΝ «ΒΑΣΙΛΙΑ»

Σαν σήμερα το 1966 το Τριφύλλι νίκησε με 82-71 τον Άρη μέσα στην έδρα του, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους και την θερμή υποστήριξη από τους φιλάθλους τους, οι «πράσινοι» του Μουρούζη πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και είχαν τα πρωτεία για την κατάκτηση του πρωταθλήματος εκείνης της σεζόν.

ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ «ΠΡΑΣΙΝΟ» ΞΙΦΟΣ

Σαν σήμερα το 1971 ο αθλητής του Τριφυλλιού στο τμήμα της ξιφασκίας Ανδρέας Βγενόπουλος, τίμησε το «τριφύλλι» στους βαλκανικούς Αγώνες στη Νίκαια. Ο Βγενόπουλος
κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο και έκανε όλους τους φίλους του Παναθηναϊκού περήφανους, προσθέτοντας άλλη μία διάκριση στο παλμαρέ του συλλόγου.

«ΣΦΡΑΓΙΣΕ» ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ

Σαν σήμερα πριν 63 χρόνια ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί του Φωστήρα με 2-1, «σφραγίζοντας» έτσι και μαθηματικά το Πρωτάθλημα Αθηνών. Οι πανηγυρισμοί ήταν έξαλλοι από τους χιλιάδες φίλους του Τριφυλλιού που βρίσκονταν στην εξέδρα, με του φίλους της ομάδας να γιορτάζουν την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.