Σαν Σήμερα: Ο Παναθηναϊκός (Σκότ)ωσε τον «αιώνιο» αντίπαλο

Σαν σήμερα 16 Νοεμβρίου 1997, Ο Παναθηναϊκός του Λευτέρη Σούμποτιτς κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη επί των ερυθρολεύκων του Ντούσαν Ίβκοβιτς με σκορ 68-48.

Με 17.000 οπαδούς να συμπαραστέκονται στον Παναθηναϊκό, το Τριφύλλι κατόρθωσε να περιορίσει τους Πειραιώτες και να σπάσει το αήττητο.

Οι “πράσινοι” με κορυφαίο τον Μπάιρον Σκοτ, έπαιζε κυριολεκτικά 15 λεπτά μόνος του και το ημίχρονο έκλεισε με 34-23. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ‘’πάτησε γκάζι’’ και αν δεν το άφηνε δυο λεπτά πριν τη λήξη το κοντέρ θα έγραφε πολύ περισσότερο από 20 πόντους.

Σαν σήμερα  16 Νοεμβρίου του 1930, Ο Παναθηναϊκός σήκωσε την κούπα του πρωταθλήματος και γιόρτασε το δημιούργημα του Γιώργου Καλαφάτη. Οι άσοι του Γιοζέφ Κίνσλερ επιβεβαίωσαν για ακόμα μια φορά ποιοι ήταν τα αφεντικά της Αθήνας και σήκωσαν το τρόπαιο στο γήπεδο της λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Αντίπαλος των ‘’πρασίνων’’ ήταν η ΑΕΚ που υπέκυψε με 2-1. Αμέσως μετά τη λήξη ξεκίνησαν τα ‘’πράσινα’’ πανηγύρια σε όλη την Αθήνα για το καμάρι της πρωτεύουσας

Σαν σήμερα 16 Νοεμβρίου του 1964,  ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει την πρώτη επίσημη Ευρωπαϊκή νίκη επί της Στεάουα Βουκουρεστίου στον Τάφο του Ινδού. Οι “πράσινοι” κέρδισαν την Ρουμανική ομάδα με 61-42 έχοντας στο πλευρό του  την δυναμική συμπαράσταση των 1.500 οπαδών.

Σαν σήμερα 16 Νοεμβρίου του 1972, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε άλλη μία νίκη στην έδρα του. Αυτή την φορά θύμα ήταν η πανίσχυρη τότε Ακαντέμικα Σόφιας του Γκολεμέεφ , την οποία κέρδισαν  με σκορ 84-78 για το θεσμό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο Μπάσκετ. Ο “πράσινος” που έκανε την διαφορά για την ομάδα  ήταν ο Απόστολος Κόντος με 28 πόντους.

Ένα χρόνο αργότερα στις 16 Νοεμβρίου του 1973 για τον θεσμό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ξανά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκλείσει την Πολωνική Βιμπρέζε Γκντανσκ του Γιούργκεβιτς με σκορ στα δύο ματς 70-87 και 97-70.